Před třemi lety rozhodla jedna minuta, plná pomsty i krve, o tom, že se Nový Bor dostal na několik týdnů do hlavních zpráv všech médií.Sedmého srpna roku 2011 vyhodila servírka za pomoci dalších hostů v baru Pivní pomoc dvojici nezletilých romských kluků od výherních automatů. Následovala odplata, která proběhla velmi rychle a za kterou nakonec soudy rozdaly mimořádně tvrdé tresty. Takzvaný mačetový útok.

Sinu mluvil, a tak je „jenom" ve Stráži

Tři roky po něm teď tvrdé rány počítají spíše sami útočníci, ale také jejich rodiny. Jak zjistil Deník, česká Vězeňská služba se postarala o to, že odsouzení útočníci si odpykávají tresty ve věznicích po celém Česku, poměrně daleko od Nového Boru.

Na dosah domova zůstal jen jediný z agresorů, Antonín Sinu. Muž, který v dopise z vazební věznice jako první „promluvil" a označil pachatele útoku, si odpykává trest ve věznici ve Stráži pod Ralskem. Zbývající čtyři odsouzení nespolupracovali a Vězeňská služba je umístila mimo území Libereckého kraje.

Nejdelší trest, sedmnáct a půl roku, uložil Vrchní soud v Praze čtyřicetiletému Vojtěchu Husákovi. Odpykává si ho v jedné z nejstřeženějších českých věznic, ve Valdicích u Jičína.

„Letos se mu narodilo vnouče, které ještě neviděl," říká Jolana Balogová, novoborská romská aktivistka, která patří do Husákovy rodiny. Žena, která v Novém Boru vede romský taneční kroužek a spolupracuje se sdružením Rodina v centru, také tvrdí, že borská romská komunita toho, co se před třemi lety stalo, dost lituje. „Už jenom proto, že ti, co byli potrestaní, tu dneska mohli být s námi. Postrádáme je."

Žena přišla o svého druha i oba syny

Nejvíc v tomto směru podle všeho utrpěla právě rodina Vojtěcha Husáka, trestu neunikli totiž ani dva jeho mladiství synové.

Každý z nich je rovněž v jiném zařízení. Jeden z nich je ve věznici Nové Sedlo na Žatecku (kde si společně s ním odpykává trest i další z útočníků, Jakub Žiga), druhý je zase ve věznici Všehrdy na Chomutovsku.

V Boru zůstala Husákova družka a matka obou synů Soňa Tancošová. „Kvůli tomu, co ji potkalo, se zhroutila. Dochází k psychologovi," popisuje Balogová. Podle ní teď rodina řeší hlavně situaci jednoho z mladistvých, který se stal ve věznici obětí šikany. „Nevíme, jak dál postupovat. Chtěli bysme, aby ho přeložili, ale zřejmě to nepůjde, i proto, že je mladistvý."

Po třech letech od útoku dnes novoborská romská komunita mluví o incidentu jako o něčem, co se nemělo stát a čeho lituje. S čím se ale zásadně nesmířila, jsou velmi vysoké tresty.

„Ten incident byl neadekvátní, ale tresty za něj také. S nimi nelze souhlasit," odmítá je Miroslav Tancoš, další z novoborských romských aktivistů. „Známe případy, kdy vrazi dostali deset let. V případě Boru nikdo nezemřel a údajně nejvíc poškozený už den po propuštění z nemocnice lezl po lešení."

Situace se v Novém Boru oproti srpnu 2011 podstatně zklidnila. Nejvýraznějším posunem je zákaz provozu výherních hracích automatů na území města (a postupné vyhánění videoterminálů), ostatně právě automaty se staly rozbuškou pro osudný atak.

Velkou práci v Novém Boru odvádí také nezisková organizace Rodina v centru, která přes klubovnu pro matky s dětmi postupně rozjela všestranné komunitní centrum, jehož součástí je předškolní i volnočasový klub či taneční soubor. Rodinu v centru také organizovala seminář pro učitele, jak pracovat s romskými žáky.

ROZHOVOR S JUDr. MARTOU ŠICHTOVOU

Kriminalistka: Neměli jsme žádné poznatky, že by v Novém Boru byla negativní situace

Česká Lípa - U policie pracuje už jedenatřicet let. Začínala na Úřadu vyšetřování a v jeho čele se podílela na bezproblémovém sloučení kriminalistů a vyšetřovatelů v České Lípě. Okresnímu odboru Služby kriminální policie a vyšetřování od té doby šéfuje. Už před deseti lety, v roce 2004, získala za svou práci od ministra vnitra ocenění Velitel roku. Kriminalistka Marta Šichtová odpovídala na otázky, související s novoborským mačetovým útokem.

Jak se dnes s odstupem tří let dívat na mačetový útok? Šlo o ojedinělý incident, nebo vyústění určité dlouhodobé negativní situace ve městě?

S odstupem času se lze dívat na mačetový útok stejně jako před třemi lety. Jednalo se o brutální útok, kterým vyvrcholil jeden konflikt na něm zúčastněných osob. Před jeho spácháním jsme neměli žádné poznatky o tom, že by ve městě byla mezi občany negativní situace, která by vyústila v tento incident.

Co se z pohledu státní policie od léta 2011 v Novém Boru, na Novoborsku, změnilo?

Soužití v Novém Boru se dostalo do normálu, negativní emoce převládaly bezprostředně po spáchání incidentu a pak ještě nějakou dobu doznívaly. Zadostiučiněním pro všechny občany, a to nejen Novoborska, bylo uložení přísných trestů všem aktérům útoku.

V České Lípě jsme byli před pár dny svědkem, jak je nyní vlastně snadné ovlivnit veřejné mínění proti Romům (případ s videem a vozíčkářem). Číhá v téhle možnosti velké nebezpečí? Kdo nebo co jsou ta bezpečnostní rizika, která by mohla vyvolat konflikty mezi většinovým obyvatelstvem a romskou menšinou?

Pokud mám hodnotit kauzu „napadení vozíčkáře v České Lípě", musím konstatovat, že většina médií převzala od autora nahrávky informaci o tom, že je útočníkem Rom, aniž by si ji ověřila z jiných zdrojů. Z policejního vyšetřování jasně vyšlo najevo, že muž, který napadl vozíčkáře, není Rom. Jestliže u nějakého incidentu média poukazují na etnickou příslušnost útočníka, vyvolává to přirozeně mezi lidmi negativní emoce. To je obzvlášť politováníhodné v případě, že se tyto informace ukáží jako nepravdivé.

Myslíte, že by se podobný incident jako mačetový útok mohl opakovat?

Po celé České republice dochází k páchání nejrůznější násilné trestné činnosti. O mačetovém útoku a jeho možném opakování někdy v budoucnu spekulovat rozhodně nebudu.

Mačety v datech7. srpna 2011 - Pět ozbrojených útočníků zaútočilo na hosty baru Pivní pomoc v rámci vendety za vykázání a pohlavek dvěma mladistvým, dožadujícím se po obsluze výhry z automatů. Policie po útoku dopadla Vojtěcha a Denise Husákovy, po dalších třech útočnících vyhlásila pátrání.
Srpen 2011 - Nový Bor začalo hlídat šestnáct těžkooděnců
Říjen 2011 - Nový Bor přijal první romské asistenty strážníků
Leden 2012 - Obhajobu útočníků převzala Klára Samková
Únor 2012 - Jeden z hledaných útočníků, Antonín Sinu, se nechal zadržet
Červen 2012 - Padla obžaloba. Vyšetřovatelé kvalifikovali útok jako pokus o vraždu
Září 2012 - Policie dopadla posledního z útočníků. V Anglii
Listopad 2012 - Krajský soud začal kauzu projednávat
Prosinec 2012 - Zvrat v soudním projednávání. Vězeňská služba zadržela dopis Antonína Sinu, kde popsal průběh útoku
Březen 2013 - Soud advokátku Samkovou vyloučil z případu
Červenec 2013 - Soud rozhodl, že matka jednoho z napadených se nemusí omlouvat advokátce Samkové, když o ní řekla, že učí Romy lhát
Červenec 2013 - Krajský soud v Liberci vynesl verdikt nad útočníky. Dostali tresty od tří do šestnácti let
Říjen 2013 - Vrchní soud v Praze tresty ještě zvýšil. Vojtěch Husák dostal 17,5 roku, zásadně se změnil trest pro Antonína Sinu, ze 3 let se zvýšil na 15 let