Přestože tučňáka si každý pod vlivem filmů a dokumentů spojuje se sněhem a mrazem, ne všichni tito nelétaví ptáci je milují. Například Zoo Liberec každoročně umísťuje tučňáky do zimních ubikací, kde je běžný návštěvník nespatří.

„Je to všeobecně rozšířený omyl, že každý tučňák miluje zimu. My chováme tučňáky Humboldtovy, což je jihoamerický druh, který na silné mrazy není tělesně vybaven,“ zdůraznil mluvčí zahrady Ivan Langr. Jak připustil, mýtu o lásce tučňáků k zimě podléhá množství návštěvníků, kteří nelibě nesou skutečnost, že jejich pavilon je prázdný.

Ze zimního bydlení se tučňáci vrátí až zjara. Nejde ovšem o jediný druh, který zima nutí vyhnat pryč ze svých výběhů. Do zimních ubikací již zamířili volavky, ibisové nebo brodivý pták kvakoš noční. Již delší dobu zde jsou i pelikáni, kteří hladinu jezírka opouštějí vždy předtím, než jeho voda zamrzne. Těm se v zimovišti evidentně líbí – svědčí o tom snůška vajec, z nichž se před 14 dny vylíhlo první zdravé mládě.

Mrazy ale nesvědčí nejen ptactvu, které je na výkyvy teplot citlivé. Obtížně se žije například kopytníkům, kteří na zledovatělém povrchu mohou snadno uklouznout a způsobit si těžká zranění a zlomeniny. To je případ třeba zeber či žiraf, u nichž by pouhé uklouznutí mělo fatální následky.

„Jejich pobyt venku omezujeme na nezbytně nutnou dobu, aby se jejich výběhy uklidily. A pokud polední sluníčko zledovatělý povrch přes den nenaruší, nevypouštíme je teď raději vůbec,“ potvrdil Ivan Langr.