Letošní zima, zhusta provázená přívaly sněhu, si vybírá svou daň i v městských a obecních pokladnách. Například ve Cvikově dosavadní náklady na zimní údržbu vyčíslili na necelý jeden a půl milionu korun. Představuje to nárůst o osm set tisíc oproti celkovým nákladům vynaloženým loni.

„Peníze nejsou všechno, ono má všechno svoje. Na druhou stranu můžeme dělat stopy pro běžkaře a podobně. Kdybychom byli někde ve Španělsku, tak by překvapení bylo na místě, ale žijeme v oblasti, kde byl sníh historicky. Zkrátka se nedá nic dělat," shrnuje starosta Cvikova Jaroslav Švehla.

Podle Švehly zažili podobně jako i další města a obce na Českolipsku několik dní, kdy prudce chumelilo a bez přestávky se střídaly noční a denní směny údržby. „Poslední čtyři roky sníh prakticky nebyl, největší letošní náklad představuje odvážení sněhu z ulic," vysvětluje Švehla prudký nárůst nákladů.

Bílé tuny

Podobně jako ve Cvikově, museli plno sněhu z ulic odklidit i v nedalekém Novém Boru. „Do konce ledna zmizelo z městských komunikací zhruba 3 600 tun sněhu," říká mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná. Svezené hromady už doslova zaplnily takzvané deponie v bývalém cykloareálu a u autobusového nádraží.

„Dosavadní letošní zimní údržba od začátku listopadu do konce ledna vychází orientačně na zhruba pět milionů korun," uvádí Pokorná. Za celou loňskou sezonu zaplatil Nový Bor méně než čtyři miliony.

Město udržuje dvacet sedm kilometrů chodníků a osmdesát kilometrů silnic. „Necháváme na vlastní náklady uklízet i silnici na ulici Rumburských hrdinů, která patří Libereckému kraji," dodává Pokorná s tím, že to dělají hlavně kvůli obyvatelům přilehlého sídliště.

Česká Lípa obdržela za loňskou zimu podobný účet jako výše položený Nový Bor. Částka díky tradičně mírnějšímu podnebí stačila na údržbu sto padesáti kilometrů chodníků a sto třiceti kilometrů silnic.

Podle mluvčí českolipské radnice Moniky Bayerové město odhaduje, že letošní náklady budou zhruba dvojnásobné. „Zatím nemáme k dispozici vyúčtování za leden," vysvětluje Bayerová absenci konkrétní sumy s tím, že společnost AVE CZ, která má v Lípě zimní údržbu na starosti, zasílá vyúčtování vždy až do konce dalšího měsíce.

Lidí je málo

Zvýšené náklady pociťují ve svých rozpočtech i menší obce. V Horní Polici se na nich podepisují hlavně provozní náklady techniky.

„Zrovna včera jsme to řešili na zastupitelstvu, jen na pohonných hmotách jsme utratili přes třicet tisíc korun," uvádí starostka Horní Police Jana Matysová.

Obec má na údržbu vyčleněné tři kmenové zaměstnance, kteří obsluhují novou techniku, jenž se obci podařilo získat díky dotacím. Mechanizaci ve formě sněhové frézy a multikáry doplňují už jen tři veřejně prospěšní pracovníci, které obci poskytl Úřad práce. „Kvůli nižší nezaměstnanosti budeme mít od března už jen dva," podotýká Matysová na závěr.