Technická univerzita v Liberci (TUL) se zapojila do boje s epidemií koronaviru téměř okamžitě po jejím vypuknutí. Nejdříve se jednalo o výrobu roušek s ochrannou vrstvou z nanovláken, posléze začala tisknout na 3D tiskárně respirátory pro zdravotníky a záchranáře v první linii. Tentokrát její pomoc zamířila do sociální oblasti.

Univerzita se rozhodla darovat nevyužité notebooky a se svým nápadem oslovila všechny poskytovatele sociálních služeb v kraji prostřednictvím předsedy jejich asociace Jana Gabriela. „Iniciativu vysoké školy velmi vítám. Mnohá zařízení s TUL dlouhodobě spolupracují. Díky tomu jsou nastaveny vazby mezi univerzitou a poskytovateli sociálních služeb, což je a do budoucna i bude přínosem pro obě skupiny,“ ocenil dárcovství Gabriel.

„Počítače byly letos napříč společností potřeba více než kdy jindy. Několik jsme jich na univerzitě měli už velmi málo využívaných a bude jedině dobře, pokud najdou plné uplatnění jinde,“ řekl rektor liberecké univerzity Miroslav Brzezina. K dispozici mají ještě čtyři tablety, které chtějí darovat na podobné účely.

Florbalisté České Lípy, ilustrační fotografie
Dát Bolce devět gólů není špatné, říká trenér Lípy David Derka

Na jejich nabídku zareagovala Oblastní charita Liberec, pod kterou spadá Domov svatého Vavřince pro seniory a dva azylové domy pro matky s dětmi v tísni.

„Notebooky nám velmi pomohly. Na azylových domech je hodláme používat především na on-line výuku dětí našich klientek. Ta nás zastihla poněkud nepřipravené, takže jsme rádi, že nyní nebudeme mít potíže. V zařízení se nám mění počty klientek i dětí, a je proto těžké mít vždy připravené dané množství přístrojů,“ podotkl ředitel liberecké charity František Sehoř, který si převzal tři počítače.

Pokud je nebudou zrovna používat na on-line výuku, využijí je pro skypové rozhovory klienti domu seniorů. „Návštěvy jsou sice povoleny, ale za přísného režimu, je tedy určitě dobré mít možnost on-line spojení s rodinou pro seniory v záloze,“ dodal Sehoř.

Sedm počítačů putovalo do Mimoně

Sedm notebooků putovalo do Sociální služby města Mimoň, která provozuje domov pro seniory a dvě terénní služby, a to pečovatelskou službu a domácí zdravotní péči. „Počítače potřebujeme především pro zaměstnance terénních služeb, kteří přes ně sdílejí záznamy o činnosti s klienty a evidenci práce,“ vysvětlila její ředitelka Kateřina Kapičková. Během podzimu veškerá agenda spadla jen na jednu pracovnici mající k dispozici služební notebook. Nyní si mohou práci rozdělit mezi sebe, darované notebooky využijí i k on-line poradám.

„V našem domově pro seniory pak použijeme počítač třeba k tomu, abychom na něm klientovi pustili film nebo pořad, který ho zajímá. Jsme za tuto pomoc z univerzity velmi rádi,“ zdůraznila ředitelka mimoňských sociálních služeb.

Ilustrační foto
Školy pro děti záchranářů budou v Libereckém kraji otevřeny

Jelikož v domově zjistili při antigenním testování na začátku týdne nákazu u jednoho klienta, který se vrátil z nemocnice, a pozitivní výsledek testu měla další seniorka, proběhlo v úterý otestování 32 obyvatel, kteří se doposud koronavirem nenakazili. „Všichni testovaní jsou negativní. Věříme, že se život v našem Domově vrátí alespoň trochu do normálu,“ podotkla Kapičková.

Pomáhá nejen samotná univerzita, ale i její studenstvo. Například studentky pedagogické fakulty Michaela Havranová, Klára Vágnerová, Eliška Votrubcová a Šárka Havranová, které se zapojily do projektu Dorty a cukroví pro zdravotníky. Smyslem bylo jim v předvánočním shonu sladkou formou poděkovat za jejich práci. Desítky krabic s cukrovím dorazily do liberecké a jablonecké nemocnice a na krajskou hygienu. „Mám radost, že jsme mohly aspoň takto poděkovat zdravotníkům i hygienikům trasujícím nakažené. Mám pocit, že se na ně ve druhé vlně zapomíná, solidarita už není taková jako na jaře,“ doplnila Michaela Havranová.