n="center">

FOTOGALERIE 100+1 tuningových krasavců

Muž zemřel pod koly osmnáctiletého tuningáře na Mimoňských válkách na Českolipsku. Na páteční noc tak nezapomene rodina semilského návštěvníka srazu tuningových automobilů, které se konají na hradčanském letišti u Mimoně dvakrát do roka. Osmnáctiletému mladíkovi, který nehodu způsobil, naměřili v krvi přes jeden a půl promile alkoholu. Zraněného chodce, kterého podnapilý řidič srazil na letištní ranveji, odvezla sanita záchranné služby do českolipské nemocnice. „Muž těžkému zranění v českolipské nemocnici podlehl,“ řekl MUDr. Karel Janda ze záchranné služby v České Lípě. Policie v sobotu odpoledne mladíka z České Lípy obvinila z ublížení na zdraví s následkem smrti a ohrožení pod vlivem návykové látky. „Hrozí mu dva roky vězení. Stíhaný bude na svobodě,“ sdělila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.
Podle slov svědků tragické události jel vůz těsně před půlnocí neosvětlený.

„V areálu letiště neplatí zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ poznamenala Baláková s tím, že policie nemá právní oporu k tomu, aby tam dělala dechové zkoušky. Pokud se v uzavřeném areálu letiště něco stane, vyšetřuje se to jako škodná událost nebo jako trestný čin. Policie pouze dohlíží na provoz v okolí letiště. Zejména pak na příjezdových silnicích od Mimoně a Doks. Na pořádek v areálu letiště dohlíží pořadatelé samy.
Po nehodě se rozvášněný dav snažil zdemolovat auto, které smrt návštěvníka zavinilo. V tu chvíli musela policie zasáhnout znovu.
I přes zákaz nočního ježdění se na srazu v noci přihodily ještě další nehody a úrazy. Na srazu se podle pořadatelky akce Moniky Rydlové sjelo přes 5000 vozů a někteří řidiči jsou neukáznění a nerespektují organizační pravidla.
“Na neukázněné řidiče používáme i paintballové pistole, které nám pomáhají udržet klid a pořádek. Označené vozy hned vykážeme z areálu,“ řekla Monika Rydlová.
Tento incident není první tragickou událostí Mimoňských válek. Při jednom z minulých ročníku najel opilý řidič svým vozem do spících účastníků akce a několik jich zranil.
Na Mimoňské války se sjíždí vyznavači tuningu. Majitelé tuningových automobilů své miláčky upravují nejen pro vyšší výkon, který pak rádi předvádí, ale především pro potěchu oka. U některých automobilů je pak jen těžko rozeznatelný jejich původní tvar. I ze staré škodovky dokáží nadšenci udělat něco nádherného.
Na takových srazech jako se konal o tomto víkendu na hradčanském letišti na Českolipsku pak milovníci tuningu hledají inspiraci pro svou další práci nebo soutěží v nejrůznějších kategoriích. Vyzkoušet si zde mohli sprinty, slalom nebo gumování.
Soutěží se zde i o nejhezčí auto, nejlepší audiosystém a v mnoha dalších kategoriích.
„Kromě té tragické události, kterou zavinil nezodpovědný řidič, se akce opravdu vydařila. Návštěvníků přišlo kolem třiceti tisíc a zaznamenali jsme přes sedm tisíc automobilů. Po páteční noci se ostatní řidiči i návštěvníci ukáznili a celý zbytek víkendu proběhl bez problémů.“

 

Další zprávy z regionu najdete zde