Jízda na koloběžkách nejrůznějších modelů se stává téměř módou, ale i prostředkem k pohybu a sportovnímu vyžití. A rozhodně už není jen dětskou hračkou. Na tuto realitu reagovala radnice v České Lípě neotřelým nápadem. Pro své Regionální turistické informační centrum pořídila 19 koloběžek pro děti i dospělé a od 2. května je zde nabídnou veřejnosti k zapůjčení a projížďkám. Věří, že tak zpestří turistům návštěvu města i poznávání jeho okolí.

„Kromě koloběžky od nás lidé dostanou při půjčení i zámek, pro děti a mladistvé máme také povinné přilby. Navíc jim věnujeme mapku s vytipovanými trasami vhodnými pro koloběžky, aby si lidé jízdu co nejvíce užili,“ říká vedoucí českolipského „íčka“ Květa Menclová. Krádeží nebo ztrát nových strojů se neobává. „Koloběžky jsou pojištěné v rámci majetku města a nájemce nese plnou odpovědnost za jejich stav,“ podotýká Menclová.

Pátý ročník Brnišťského půlmaratonu.
Brniště bude hostit další ročník půlmaratonu

Inspiraci ke zřízení půjčovny našla při svých cestách v jiných městech. Jak přiznává, zároveň sama na koloběžce přes rok aktivně jezdí. „Pro cesty městem mi přijde koloběžka jako ideální dopravní prostředek, navíc mám díky ní lepší dojezdový čas,“ uvádí vedoucí centra.

Ovládá se lépe než kolo

Podle známého florbalisty, sportovce, ale i radního České Lípy Štěpána Slaného je koloběžka skvělý dopravní prostředek, který je ovladatelnější mnohem lépe než kolo.

„Já se po městě pohybuji téměř jen na koloběžce. V městském provozu se z ní dá rychle seskočit, tlačit, znovu nasednout,“ popisuje Slaný.

Na koloběžkách jsou jistější i menší děti, proto je pro rodinu mnohem výhodnější půjčit si k překonání vzdáleností nebo jen ke sbírání zážitků koloběžky než kola. „Jsme moc rádi, že jsme v rámci výboru pro cestovní ruch a s šéfkou turistického centra Květou Menclovou tuto myšlenku dotlačili do cíle. Město bude zase o fous atraktivnější a veselejší,“ raduje se Slaný.

Ekosystémům se věnoval letošní program ke Dni Země.
FOTO: V českolipském muzeu si připomněli Den Země

Stroj si mohou lidé půjčit na pár hodin, maximálně pak na tři dny. Cena půjčovného se liší jak podle délky výpůjční doby, tak podle druhu – zda se jedná o koloběžku pro děti, nebo pro dospělé. Počítá se také s rodinným půjčovným, kdy bude mít rodina možnost půjčit si čtyři až pět koloběžek najednou. Částka se pohybuje od 1 000 korun za nejkratší výpůjční dobu až do 3 500 korun za tři dny. Zapůjčení jedné koloběžky pro dospělého stojí 80 až 100 korun na hodinu nebo 1 200 korun za tři dny. Koloběžky pro děti jsou levnější. Na poloviční cenu se mohou těšit studenti do 26 let, kteří předloží studijní průkaz nebo kartu ISIC a ušetří také senioři. Provozní doba půjčovny se shoduje s provozní dobou Regionálního turistického informačního centra.

Kromě České Lípy si lidé budou moci koloběžku půjčit rovněž v informačním centru v Kamenickém Šenově, u Panské skály, ale i v Centru pro vzdělávání a kulturu v Novém Oldřichově. Zájemci si tak mohou koloběžku půjčit v České Lípě, vyrazit na cyklostezku Varhany, tam ji u Panské skály vrátit a zpátky se svézt autobusem, a nebo se svézt na koloběžce od prácheňských varhan z kopce do České Lípy a nahoru do Kamenického Šenova dojet zpět autobusem.

Provozní doba půjčovny:
Regionální turistické informační centrum, nám. T. G. Masaryka 2, Česká Lípa
v období od 1.4. – 31.10.:
Po-Pá 8:30-17:00
So: 9-12:00

v období 1. 7. - 31. 8.:
Po - Pá 8:30-17:00
So 9:00-17:00 a Ne: 9-15:00