Co na délku se tento výlet pořádaný českolipským Klubem českých turistů do roční statistiky věru příliš nepromítne. Desítky turistických nadšenců v sobotu spořádaně ušly asi jeden kilometr.

Chabé sousto pro chodidla ale plně vyvážila přítomnost zvláštního průvodce procházkou po jedné z původních vesnic na dnešním území České Lípy, Starou Lípou. Pozvání KČT přijal českolipský historik, kronikář a především nekonečná studnice vědomostí Ladislav Smejkal.

Pozorně naslouchající skupině předal Smejkal plno zajímavých faktů a zajímavostí na nejrůznější témata. Mezi jinými slavná historie i neslavný dosavadní konec českolipského pivovaru, první rozvoj areálů „Nářadí a Polydekoru“ či nemocnice.

Bruslení na Máchově jezeře.
FOTO: Zamrzlé Máchovo jezero si užívají bruslaři. Led ale není všude bezpečný

Došlo také na zodpovězení otázky, proč byl novinář a spisovatel Jakub Arbes vězněn za rozvracení rakouské monarchie zrovna v České Lípě. Ve výkladu historik uvedl, že je zde na někdejší zatáčce vytížené obchodní cesty po něm pojmenován hostinec.

„Tehdejší porota v Praze už byla příliš česká, zatímco ta českolipská nikoliv. Byla německá. Přesto byli celkem shovívaví, v České Lípě byl vězněn třináct měsíců,“ vyprávěl jeden ze střípků českolipské historie Ladislav Smejkal.

Poukázal také na zajímavost v podobě přesného umístění původních městských říčních lázní. Kvůli silnici na Zákupy se tam už dnes nelze dostat, ale doposud je na dostupné straně silnice patrný pozůstatek kdysi rozvětveného toku řeky Ploučnice.

Cviky, které doporučují odborníci na boj s roztroušenou sklerózou, jsou pomalé a zvládne je téměř každý.
V Boru cvičili spojení s celou republikou. Šířili povědomí o nemoci