Přestože na koupání a dovolenou v místních podmínkách už počasí není několik týdnů, provozovatelé koupališť teprve v těchto dnech uplynulou sezonu vyhodnocují. Podle většiny z nich byla dobrá. Na jejím průběhu se podepsalo počasí, kvalita vody i ceny.
Pláže největšího rekreační střediska regionu Máchova jezera letos navštívilo zhruba 95 tisíc lidí, o pár tisíc méně než v loňském roce. „Jezero se stále pomalu vzpamatovává z roku 2004, kdy sezonu předčasně ukončil nadměrný výskyt sinic. Přesto návštěvnost kolem sto tisíc lidí je pro nás dobrá,“ říká Vladimír Hart, ředitel společnosti Regio, která provozuje v Doksech hlavní pláž a pláž Klůček.
Kvalita vody v Máchově jezeře se již třetí rok drží na dobré úrovni díky chemickému ošetření. Ke stejnému kroku přistoupili loni také v České Lípě u koupliště v Dubici. Zde však aplikace chemického roztoku nesplnila očekávání a koupání zde letos hygienci zakázáli hned na začátku sezony.
Naopak s nezávadnou vodou se mohlo pochlubit například Jablonné v Podještědí. Alei i zde návštěvníků ve srovnání s předchozím rokem ubylo. „Tržby koupaliště, kempu i chatové osady letos klesly asi o patnáct až dvacet procent,“ uvádí Petr Škop, ředitel technických služeb města, které koupaliště spravují. Podle něj v posledních letech ubývá především turistů ze zahraničí. „Řekl bych, že ten boom, kdy sem v 90. letech jezdilo hodně cizinců, je už pryč. Pokles zahraničních turistů pozoruji tak od roku 2000,“ dodává.
Další příčinu odlivu cizinců vidí ve zvyšování cen. I Češi dnes více rozmýšlejí jak peníze určené na dovolenou utratí a rozdíly mezi tuzemskou a zahraniční dovolenou dnes nejsou takové jako dřív. „Stále je však velké mnozštví lidí, kteří volí raději ubytování v chatkách. Velkým úspěchem pak pro nás je, že jsou lidé spokojeni a chválí si úroveň služeb,“ podotýká Škop.
Stále oblíbenějším místem pro rekreanty je na Českolipsku autokemp Nedamov nedaleko Dubé. Ačkoli počasí nebylo po celé léto ideální, zavítalo sem bezmála devět tisíc návštěvníků. Toto číslo rok od roku stoupá a další rozvoj autokempu se tak stává prioritou dubské radnice. „Do Autocampu Nedamov pořídilo město v letošním roce majetek za 113 tisíc korun a dalších 140 tisíc korun jsme použili na nezbytné opravy,“ vyčíslila účetní města Danuše Červená.
Ani zde letos nebyly vážné problémy s čistotou vody, která se začala zhoršovat až v polovině srpna. Důkazem budiž fakt, že zde provozovatelé objejevili raky, kteří žijí jen v opravdu čisté vodě.

Další zprávy z regionu najdete zde