Lyžaři mohou zapomenout na víkendový českolipský zimobus, s nímž si loni mohli v klidu dojet na Ještěd či do Bedřichova. Loňský pilotní projekt turistických autobusů, na nějž českolipská radnice vyčlenila milion korun, skončil ztrátou. Zda zůstanou alespoň cyklobusy, je prozatím ve hvězdách. Ač má odbor dopravy vypracovat úspornější verzi turistických autobusů, na jejich provoz nejsou v městské kase peníze.

„Turistické autobusy splnily své dva primární cíle. Lidé dostali možnost přímého spojení s vybranými skiareály nebo zajímavými turistickými místy a zároveň se otevřely linky pro ostatní cestující mezi jednotlivými městy,“ zhodnotil provoz turistických autobusů v závěrečné zprávě Vít Horáček, správce silniční dopravy z odboru dopravy MěÚ Česká Lípa.

Prodělali

Nicméně již nedoporučil další provoz zimní víkendové linky z České Lípy, přes Nový Bor, Cvikov do Liberce a Bedřichova. Důvod? Téměř tři sta tisíc korun ztráty během tří měsíců. Zimobus přepravil od ledna do března loňského roku necelých třináct stovek lidí, přičemž tržby dosáhly pouze necelých 37 tisíc. Náklady se přitom vyšplhaly na více než 336 tisíc korun.

S více než stotisícovým propadem skončila i linka cyklobusu ve směru z České Lípy, přes Mimoň do Stráže pod Ralskem. Na ní dopravce během dvou prázdninových měsíců přepravil pouze necelé čtyři stovky cestujících a inkasoval tržby necelých osm tisíc korun. Vzhledem k nezájmu lidí i obcí, doporučil českolipský odbor dopravy ukončit provoz i na této lince.

Jako jednoznačně nejúspěšnější linkou s nadějí na pokračování, podle hodnocení Víta Horáčka, byla letní trasa z České Lípy do Hrádku n. Nisou, a to i ve zkrácené variantě na Krompach. Tu využilo od května do září přes dva a půl tisíce cestujících. Ovšem na její provoz doplatila českolipská radnice ze svého téměř 400 tisíc korun.

Vyhazování peněz

„Přijde mi to jak z propadáku udělat výbornou akci a přitom je to vyhazování peněz oknem,“ okomentoval vyhodnocení projektu turistických autobusů zastupitel Jaromír Štrumfa.

Podle Petra Mášky musí i tak město dotovat ze svého spoustu jiných položek, mimo jiné odpady, a tak nepovažuje projekt za něco, co Česká Lípa musí. „V současné době nejsou na podobný projekt v rozpočtu města vyčleněny finanční prostředky,“ řekla k tomu mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková. Přesto zastupitelé uložili odboru dopravy, aby vypracoval ekonomicky úspornější variantu turistických autobusů i na letošní rok.

Rozhodla anketa

Impulsem k zavedení turistických autobusů byla veřejná anketa, jejímž prostřednictvím chtěla radnice zjistit, jak velký zájem bude mezi lidmi o tuto službu. Odpovědělo 340 lidí. Na základě tohoto vzorku schválili zastupitelé v roce 2009 pilotní projekt a z rozpočtu na něj vyčlenili milion korun. Už v samém počátku se počítalo s tím, že bude prodělečný.