Nově jezdí víkendová autobusová linka po trase Krompach - Cvikov - Lindava - Sloup v Čechách - Nový Bor - Polevsko, zájemci mohou též využít víkendové spoje s přepravou jízdních kol mezi Českou Lípou, Holany a Dubou. Další novinkou pro letošní sezónu je zavedení přímých vlaků z Liberce přes Turnov a Malou Skálu směrem na Spálov u Železného Brodu. Během letních prázdnin budou navíc tyto vlaky pravidelně pendlovat mezi Sychrovem a Spálovem. „Chtěli jsme posílit turisticky exponovaný úsek mezi Turnovem a Malou Skálou a současně zlepšit spojení na Sychrov i Spálov, tedy turisticky hojně navštěvovaná místa,“ sdělil Otto Pospíšil, jednatel společnosti Korid LK, která koordinuje veřejnou dopravu v regionu.

Tradičními letními spoji zůstaly například vlaky z Liberce do Doks, na Frýdlantsko či do Polska. Fungují také tzv. Jizerské cyklobusy, cyklobusy v Českém ráji nebo autobusy na Zlaté návrší v Krkonoších. „Jelikož neřídím, tak musím využívat cestování veřejnou dopravou. Rád v létě jezdím na výlety, a tak jsem uvítal nové turistické spoje. Podívám se tak ještě na místa, která neznám,“ ocenil vysokoškolák Martin z Liberce.

Jarní mlhavé nálady.
Zaostřili na krásu Jizerek. Nejlepší snímky budou součástí výstavy a kalendáře

Kraj se dlouhodobě ve spolupráci se společností Korid LK snaží zajistit kromě celoroční běžné dopravní obslužnosti také dopravní spojení v letních měsících. „Některé linky jsou speciální v tom, že přepravují jízdní kola anebo jsou jejími hlavními cíli lokality vhodné ke koupání. Takto funguje například vlak jedoucí k Máchovu jezeru,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták. Začátkem července také odstartoval provoz pravidelných plaveb po Máchově jezeře. Lodní přeprava tu slouží jako „autobus“, loď staví ve všech osmi přístavištích, které se kolem vodní plochy nacházejí.

Po kraji mohou turisté cestovat v autobusech, které jsou polepené obrazovými upoutávkami na zdejší významná a atraktivní místa. „Je to jeden ze způsobů, jak propagovat turisticky zajímavá, ale i ta trochu opomenutá místa v Libereckém kraji na vlastních autobusech, ale také například na vlacích, jimiž zveme do Křišťálového údolí,“ dodala náměstkyně hejtmana pro resort cestovního ruchu Květa Vinklátová.

Polep, který odkazuje na sklářské tradice a zve návštěvníky do galerií, hutí, dílen, uměleckých škol, sklářských muzeí na Novoborsku a Liberecku, dostal vlak trilex dopravce Die Länderbahn CZ. Mezi Mladou Boleslaví, Novým Borem a Rumburkem tak jezdí Křišťálový vlak, který byl nedávno pokřtěn v rámci Sklářských slavností v Novém Boru. „Vítáme, že vlak bude připomínat zručnost a jedinečnost českých sklářů. Obzvlášť v dnešní době, kdy se vinou energetické krize a inflace řada sklářských provozů dostává do velkých potíží. Věřím, že skláři tuto krizi přežijí, abychom nemuseli sledovat, že naše světově ojedinělá, po generace budovaná tradiční výroba mizí,“ řekl novoborský starosta Jaromír Dvořák.

Poštovní schránka.
Zabily je mejly. Schránky na dopisy pomalu mizí z ulic v Libereckém kraji

Výletníky lákají i České dráhy, které si pro cestující vlakem připravily prázdninové Jízdenky na léto, které lze použít v sedmi nebo čtrnácti na sebe navazujících dnech. Základní cena sedmidenní Jízdenky na léto je 890 korun, 14denní pak vyjde na 1 290 korun. V době platnosti umožňuje volné cestování vlaky Českých drah bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů. „Člověk může během jednoho týdne projet celou republiku za pár korun. Podle zvoleného typu dokladu totiž vyjdou denní náklady na cestování mezi 78 a 127 korunami. Při současné ceně pohonných hmot ujedete autem za tuto částku zhruba 30 až 50 kilometrů,“ srovnal generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Existuje i levnější Letní skupinová jízdenka pro jednotlivé kraje. Její cena se pohybuje mezi 229 a 329 korunami. Nabízí neomezené cestování spoji Českých drah ve 2. třídě regionálních i dálkových vlaků. Jízdenka je síťová a má platnost jeden den.