I tak to ve čtvrtek dopoledne vypadalo v základní škole v Moskevské ulici v České Lípě.  Školní tělocvična praskala ve švech. Konal se tu už třetí ročník akce nazvané Den pro všechny.

„Tedy pro romské i neromské děti, je to takový náš multikulturní den,“ vysvětluje Jindřiška Pomikálková, ředitelka školy v Moskevské ulici. „Je to přehlídka toho, co ty děti dokážou. Že to nejsou jen grázlíci, že také něco umějí.“

Třetinu z plochy tělocvičny zabírá pomyslné pódium, na kterém se střídají jednotlivé soubory. Nevystupují jen Českolipští, dorazili i školáci z Turnova, předchozích dvou ročníků se účastnily i školy z Děčína či Ústí.

Letos je musí zastoupit ostatní, ale problém to není, vždyť třeba hostující škola v Moskevské má dokonce hned dva taneční soubory.

Svůj dětský soubor tu má i romské sdružení Roma Česká Lípa. Nádherné romské kroje, ve kterých děvčata vystupují, pro ně vlastnoručně ušila jejich vedoucí Veronika Fedáková.

Na otázku, kde s děvčaty jednotlivá vystoupení nacvičují, překvapivě odpovídá: „U mě doma, v bytě v paneláku. Žádný sál nemáme.“ A další překvapení dívky i kluci se u ní scházejí každý den. „Když chceme, aby to bylo perfektní, tak jedno číslo nacvičujeme měsíc každý den,“ říká Fedáková.

Od pomyslného pódia až ke vchodu byla tělocvična v Moskevské zaplněná, hlava na hlavě. Mezi jednotlivými vystoupeními bylo lepší na chvíli vyjít ven a nadýchat se čerstvého vzduchu. Ve skromné tělocvičně se prostě hodně dýchalo a není divu. Při některých hodně náročných číslech dětští diváci hlasitě aplaudovali.

Na chvíli ven vycházeli i jednotliví vystupující. Tak se tu například vytvořil špalír romských kluků v košilích s precizně upravenými límci, ve fešáckém saku nebo parádním svetru.

Když špalírem procházely holky, nenechalo to mladé tanečníky v klidu. Každou z děvčat nějak vtipně oslovovali. Ta poslední to schytala nejvíc: „Co koukáš, ty pihovatá?“ smáli se jí.

Pokud jde o tanec, nebyla to jen věc pódia, tančilo se i u vstupu do tělocvičny.

Hudba občas nenechala chladnými ani ty, co právě přišli, nebo chtěli odejít a nedalo jim to, a tak se tu průběžně utvářely různé tančící páry, takže se občas nedalo projít dovnitř ani ven. Ale vždycky se to nějak vyřešilo.

Den pro všechny se ve škole v Moskevské ulici koná pod heslem „Všichni společně Savore jekhetane“.

Kdo ve čtvrtek dopoledne zažil praskající tělocvičnu plnou hudby, tance a barev, ten potvrdí, že to heslo je velmi výstižné.

Michael Polák