Krátce po smrti dlouholetého druha se k Věnceslavě Hůrkové nastěhovala jeho dcera s rodinou s tím, že se na oplátku o babičku postarají. Jejich péče ale obnášela slovní a fyzické napadání. Noví nájemníci ženě vymezili z jejího třípokojového bytu jednu místnost a zakázali jí prát, vařit a dokonce i topit. Vyvíjený tlak přivedl seniorku až k pokusu o sebevraždu.

Celá situace vyvrcholila před čtrnácti dny. Věnceslavě Hůrkové přišel dopis od policie, mladí jí ho otevřeli a výsledkem bylo další fyzické napadení. Seniorka utekla k sousedce, která jí poskytla azyl.

Případ řeší policie

Deník se souhlasem Věnceslavy Hůrkové podal trestní oznámení na podezření týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Díky tomu ještě během pondělního večera zajeli do obce policisté, kteří odvezli seniorku k vyšetření do nemocnice a k sepsání protokolu. Další hlídka současně s tím odvezla i muže, který ji napadl, k výslechu.

„Spousta lidí u nás mi vyjádřila podporu. Od té události bydlím u sousedky. To víte, bojím se vrátit do svého bytu, než se všechno vyřeší,“ říká Věnceslava Hůrková. „Ale je mi už trochu lépe. Jenže padne večer a nemůžu spát, pořád se mi všechno honí v hlavě. Mám strach, že je někde potkám a bude zase zle.“

Lidé ženu podporují

Tomu by mohla zabránit nabídka na ubytování, která přišla z Obecního úřadu v Kravařích. „Je to velmi smutný příběh, který jsme nemohli jen tak přejít. Přemýšleli jsme, jak bychom mohli pomoci a myslíme, že nabídnuté bydlení pomůže ženě překlenout složité životní období,“ vysvětlil Vít Vomáčka, starosta Kravař.

Věnceslava Hůrková možnost náhradního bydlení přijala. „Sousedé mi opravdu moc pomáhají, ale vím, že to takhle nemůže trvat do nekonečna. Ale až bude všechno u konce, chci se k nám zase vrátit, jsem tu doma a mám to tady ráda,“ přeje si seniorka.
S konkrétní pomocí rovněž přišla společnost Partners z České Lípy, která poskytne seniorce finanční poradenství.

Farní charita Jonáš v České Lípě zajistila bezplatného právníka a českolipský odbor sociální péče Věnceslavu Hůrkovou podpořil okamžitou peněžní pomocí.