V lomu na štěrkopísek, který chce v příštím roce otevřít soukromý investor, se má ročně vytěžit až 125 tisíc tun štěrkopísku. Přepravovat ho mají nákladní automobily.

Plány na těžbu štěrkopísku u Bohatic nejsou nové, chráněné ložisko bylo do map zaneseno už v polovině 70. let minulého století a s těžbou v této oblasti počítá i surovinová politika Libereckého kraje. Firma České štěrkopísky tam chce do roku 2029 těžit kvalitní betonářský štěrk a drcené kamenivo a zaměstnat v lomu devět lidí. „Pokud ale budou obce proti, budeme to respektovat a souhlas s těžbou nedáme," řekl krajský radní pro životní prostředí Josef Jadrný.

Dvacet hektarů

Ložisko štěrkopísku leží sice u Bohatic, je ale v katastrálním území dva kilometry vzdálených Pertoltic, kterým patří i třetina plánovaného dobývacího prostoru. Ten by měl zasáhnout území o rozloze téměř 20 hektarů. Smlouvu o těžbě na tomto území podepsalo už v roce 2008 předchozí vedení pertoltické radnice.

Plány ale přibrzdila krize. „Kvůli útlumu stavebnictví nebyla potřeba tohoto materiálu vysoká, teď se čeká, že v souvislosti s plánovanými dopravními stavbami poroste," vysvětlil Jadrný.

„Smlouva obce s těžařem platí do roku 2015," řekla pertoltická starostka Věra Kolínská, která se snaží v rámci dodatků smlouvu vylepšit. „Chceme zajistit pro bohatické třeba prohloubení studní, aby nepřišli o vodu, ochranu před hlukem i následnou rekultivaci území. Chceme zabránit tomu, aby se lokalita po vytěžení proměnila třeba ve skládku," vysvětlila. Před hlukem z těžby by měl Bohatice ochránit val, rušnější dopravě se ale asi obec nevyhne.

Strach o vodu

Lidé se bojí, že je těžba připraví o vodu ve studních, strach mají i z prachu, hluku a zvýšené dopravy. „Lom má být 200 metrů od prvních obytných domů, proto zastupitelé s těžbou nesouhlasí," řekla místostarostka Hana Steidelová.

Ze všeho nejvíc mají v Bohaticích strach, že přijdou o vodu ve svých studních. Už delší dobu má obec s vodou problémy, a lidé mají strach, že s těžbou jejich studny zcela vyschnou. Investor sice slibuje, že studny prohloubí, to ale zřejmě problém nevyřeší. „Řešením by byl vodovod, ten ale zatím v obci není," poznamenal Jadrný. Podle místostarostky má obec připravený projekt. „Nemáme ale peníze na jeho realizaci," vysvětlila.

Ministerstvo životního prostředí sice loni zamítlo výjimku z ochrany zvlášť vzácných živočichů a rostlin, konec projektu to ale neznamená. Firma plány na obnovení těžby nevzdává. Těžit by se tam mělo 20 až 30 let a lom by měl zajistit práci pro zhruba 40 lidí. Okolní obce se tomu ale brání, bojí se otřesů při odstřelech a hluku.