V dubských lesích tak vzniká jeden z prvních hraných filmů snímaných touto moderní technologií. Práce má celý štáb opravdu hodně. „Teď zkoušíme 3D kameru. Naši američtí partneři chtějí, aby film byl v této technologii. A režisér musí pochopit, co to obnáší, a jak nový materiál skloubit s tím, co už je natočené,“ řekl režisér Oleg Stěpčenko.

Na otázku, jak se mu u Dubé líbí, odpověděl: „Jezdím sem jako na chalupu. Ale za takového počasí jsme tady poprvé.“ Narážel tím na první sníh, který napadl minulý týden. Naštěstí místo natáčení nepokryla bílá, a tak mohli bez problémů pokračovat.

Rusko – český štáb se do Dubé vrátí ještě v květnu příští rok. „Ve filmu jsou obsazení známí herci a je strašně těžké skloubit jejich volné termíny,“ vysvětlil výkonný producent za českou stranu Michal Bykov.

Příběh vychází z povídky Nikolaje Gogola, jejíž děj se odehrává na západní Ukrajině. „Tato lokace je vybraná proto, že je zde krásná příroda,“ říká Michal Bykov. To ale samozřejmě není jediný důvod, proč sem filmaři přijíždějí. „V Čechách je mnoho filmových profesionálů.

Na tomto filmu spolupracuje Vladimír Smutný, což je jednička mezi kameramany, má Oscara za Kolju, stavbu dělá Alexandr Kozák, kostýmy výtvarnice Jarmila Konečná, která má za sebou desítky filmů,“ vypočítává výkonný producent s tím, že se právě v Čechách podařilo dát dohromady špičkový tým.

V listopadu se natáčení přesune do barrandovských ateliérů, v květnu se štáb vrátí do Dubé. A uvidí film i čeští diváci? „Určitě. Film půjde v kinech, která mají 3D technologii,“ ujistil Oleg Stěpčenko.