Investor chce chatky i kino strhnout, penzion ale zachová a později zrekonstruuje. Domy nemusí být jen rekreační, ale i k trvalému bydlení. Jsou už i první zájemci z nedalekého Hamru na Jezeře, dodal Kubíček. Demoliční práce by firma ráda zahájila ještě letos, stavba ale zřejmě nezačne dříve než v příštím roce. "Záležet bude na zájmu, už letos v létě chceme ale zahájit kampaň a oslovit případné zájemce," doplniljednatel společnosti Pavel Kubíček.

Podle záměru by měly v areálu vyrůst čtyři typy domů se sedlovou střechou a obytným podkrovím. Nejmenší má mít 116 metrů čtverečních užitné plochy, ten největší přes 183 metrů. Ten bude mít i vlastní garáž. U ostatních domů se počítá se stáním pro automobil, všechny domy budou mít terasy od 20 do 50 metrů čtverečních.

Starosta Hamru Milan Dvořák je projektu nakloněn. "Ty chatičky jsou ostudou vesnice, jakýkoli záměr v té lokalitě proto vítáme," řekl ČTK. Projekt nové zástavby ve více než pětihektarovém areálu se podle něj připravuje už několik let. "Dali bychom přednost trvalému bydlení, které by do obce přivedlo nové lidi," uvedl Dvořák.

Rád by v obci zvýšil podíl trvale obydlených domů, které jsou zatím v menšině. "Máme 160 rekreačních domů a jen 110 trvale obydlených," řekl. S provozovatelem areálu se obec dohodla, že pokud bude polovina domů kolem Hutníku obydlena trvale, bude tam udržovat silnice, platit osvětlení i vyvážet odpady.

Hamerské jezero je jednou z rekreačních oblastí Libereckého kraje. Rybník o rozloze 56 hektarů s hloubkou do 2,5 metru využívali už v polovině 19. století k rekreaci bohatí průmyslníci. V té době bylo zdejší jezero mnohem známější než nedaleké Máchovo jezero. Největšího rozkvětu oblast dosáhla na začátku 20. století, kdy si z Hamru udělala cíl pro svou letní rekreaci česká i německá společenská smetánka a továrníci z Liberce, Drážďan i Lipska.

Rekreační sláva Hamru se odrazila i ve filmu; v 50. letech tam Bořivoj Zeman natočil film o odborářské dovolené s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli Dovolená s Andělem. Film se natáčel v hotelu Jezerka, který už dnes v obci nestojí. Slávu regionu násilně ukončila těžba uranu, kvůli které byl rybník 15 let vypuštěný.

Od počátku 90 let usiluje obec o to, aby se Hamerské jezero a jeho okolí stalo znovu vyhledávaným turistickým střediskem. Výstavba nového rekreačního areálu by tomu měla pomoci.