Posloužit k tomu má především lepší propagace, zajímavé nápady a nové nabídky, ale také oficiality, jako je zřízení takzvané turistické destinace. Dostala jméno Máchův kraj. Na certifikaci od národní agentury Czech Tourism zatím v Doksech čekají.

„Po takovém řešení jsme toužili řadu let. Bývalý model „Českolipsko“ byl nesourodý, nesplnil očekávání,“ konstatoval radní města Doks Petr Hozák, který je také ředitelem městské organizace Kultura Doksy a v turistickém projektu se angažuje.

Jak uvedl, turistům předloží pestré nabídky k poznávání, zábavě a odpočinku. V projektech slibuje představit jednotlivé kouty a lokality regionu. „Stále jsme volali po značce Máchův kraj, která tady má i historicky svůj význam. Rádi bychom, aby se stala vlivnou značkou, jako je třeba Český ráj,“ prohlásil Hozák. „Nechceme ale, aby naše propagační aktivity a materiály byly nafouklou bublinou,“ podotkl.

Certifikace podle něj přinese nové organizaci do začátků možnost podpory od krajů. A čerpání peněz na dokonalejší reklamu i vlastní témata a aktivity. Například svůj prvořadý nabídkový „balíček“ nazvali Atraktivní dovolená u vody a na kole.

„Většina hotelů i obcí si je vědoma, že cyklisté a rodiny s dětmi jsou tou hlavní skupinou, která sem jezdí. Reagujeme na to i v propagačních materiálech,“ řekl Hozák. Zaujmout hodlají i geoturistikou a dobrodružstvím v neopakovatelné krajině.

„Máme tu Geopark Ralsko, Dubské Švýcarsko a Kokořínsko, Peklo u České Lípy, Hradčanské stěny, spousty pískovcových údolí, která jinde nenajdete,“ vyjmenoval Hozák. Opomenuta nebude ani kategorie venkovské turistiky a agroturistiky. „Pochopitelně myslíme i na kulturní zážitky, na inspirace a cesty za uměním, které se zde nabízí. Tím můžeme být jedineční vůči ostatním regionům,“ zmínil Petr Hozák.

Původní turistický region a značka „Českolipsko“ vznikala trochu uměle a pro řadu obcí nebylo jednoduché se s ní identifikovat. Rozdělení území na Lužické hory a Máchův kraj ale většina obcí ocenila. „Obě části respektují logické geografické hranice území a tím se i definuje samotná nabídka. Kromě známých turistických atraktivit se otevírá prostor pro propagaci méně exponovaných míst, jako je například Dubské Švýcarsko či Provodín,“ řekla vedoucí oddělení cestovního ruchu krajského úřadu Eva Hornová.

Jak potvrdila, cílová oblast Máchův kraj postupně vzniká a hledá své partnery ve veřejné i komerční sféře. „Liberecký kraj své turistické regiony podporuje formou individuální dotace i formou grantového fondu,“ sdělila Hornová. „Rádi bychom, aby se v budoucnosti Máchův kraj stal celoročně využívanou lokalitou s bohatou nabídkou služeb a dostatečnou infrastrukturou,“ doplnila Hornová.

Turistický cíl Máchův kraj může propojit zatím spíš roztříštěné nabídky širokého regionu, vyzdvihnout opomíjená místa a naopak odlehčit přelidněným lokalitám. „To je jistě zajímavé pro místní podnikatele, ale také i pro nás – máme možnost propagovat naše akce a produkty a rozšířit informaci o našich aktivitách,“ připomněla  ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

Podle ní je správné, že Máchův kraj od počátku staví na produktech, které vycházejí z charakteristiky území. Z agroturistiky a venkovské turistiky, geoturistiky, z koupání v přírodě a z cykloturistiky. „Právě tohle jsou věci, které podtrhují jedinečnost našeho kraje a dávají vyniknout jeho krásám. Z toho důvodu mi to je sympatické,“ řekla Lenka Mrázová.