Na zlatém podkladu znak rodu Berků z Dubé. Potok jej odděluje od větvičky tisu s plody na stříbrném pozadí. Tak vypadá nový znak a prapor Krompachu v Čechách.

Symboly odrážejí dlouhou historii obce ležící na samém severu Českolipska. Modrý pruh uprostřed odkazuje na samotný název vesnice. „Krompach vznikl z německého jména Krummbach, v překladu křivý potok," vysvětluje starosta obce František Audes. Své místo na atributech má jeden z nejstarších šlechtických rodů u nás Ronovci, konkrétně větev Berků z Dubé, kteří v Krompachu vládli od 13. století. Jim patří typické zkřížené ostrve, osekané větve ve středověku používané jako primitivní žebřík, na zlatém podkladu. Lovecký zámeček Berků stával na místě dnešního hostince, který loni vyhořel.

Zelená větvička s červenými plody pak symbolizuje památný tis červený, který byl v Krompachu vysazen pravděpodobně v polovině 16. století a má obvod téměř pět metrů. Dlouhá léta byl považován za vůbec nejstarší strom v Čechách. Novodobé analýzy to vyvrátily, přesto zůstává tisem s nejvyšším obvodem v ČR.

Vyhrála studentka

Finální podobu atributů představila obec uplynulý víkend, kdy se v Krompachu konaly tradiční Cyrilometodějské slavnosti. Cesta k historicky prvním symbolům obce byla dlouhá. „Přípravy začaly v polovině loňského roku, kdy jsme ustanovili komisi pro historii a vypsali veřejnou soutěže o návrh znaku a praporu," říká starosta František Audes.

Přihlásila se sedmnáctiletá studentka Kateřina Prášková, jejíž prarodiče z Krompachu pocházeli. „Poslala nám hned několik návrhů, nad kterými jsme se zastupiteli a odborníky dali hlavy dohromady a vybrali ten nejlepší," dodává starosta.

Jmenovací dekret o udělení obecního znaku a vlajky, který schvaluje předseda  Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, přivezl z hlavního městě minulý týden. „Chtěli jsme vše stihnout do slavností, což se málem nepovedlo. Nakonec nám ale v Praze vyšli vstříc, měli jsme potřebné dokumenty a stihli jsme nechat vyrobit prapor, který tak mohl poprvé zavlát právě u příležitosti tradiční slavnosti," doplňuje František Audes.

Vlastními symboly se pohraniční vesnička se 155 obyvateli může pochlubit poprvé v historii. Hlavními motivy znaku a praporu jsou znak rodu pánů z Dubé, větvička tisu a také potok, podle kterého dostal Krompach (Krummbach) svůj název.