Kdyby měl Jiří Haidl ze Svojkova na Českolipsku vybrat jedno místo na světě, které považuje za osudové, dost možná by vybral Skandinávii nebo přímo Švédsko.

close Repliky historického skla získaly ocenění Regionální výrobek, drtivá většina produkce míří do zahraničí, především do Skandinávie. zoom_in Od cesty, na kterou se právě do severské země vydal na jaře 1995, se totiž odvíjí příběh, který ho nasměroval tam, kde dnes je. U pícky ve svém domě na Svojkově teď pětapadesátiletý sklář vyrábí se synem Jakubem repliky historického skla. Jeho unikátní výrobky získaly certifikát pro regionální výrobek, ačkoli paradoxně drtivá část produkce míří do zahraničí, nejvíc do osudové Skandinávie.

Švédský obchodní partner, se kterým se před dvaceti lety potkal, Jiřímu Haidlovi doporučil, aby se začal věnovat historickému sklu a pomohl mu do začátků.

Haidl se tehdy navíc spojil se svým letitým přítelem a známým novoborským muzikantem Josefem Tichým. V garáži u Tichých ve Sloupské ulici v Novém Boru tak od srpna 1995 začala oficiálně vyrábět společnost Antic Glass, předchůdkyně dnešní značky „Haidl & syn".

O seriáluČeskolipský deník představuje v prázdninovém seriálu příběhy lidí, jejichž výrobky získaly certifikát „Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj", udělovaný místní akční skupinou LAG Podralsko. Za unikátními výrobky se skrývají i zajímavé příběhy, které v Českolipském deníku najdete každou prázdninovou sobotu. Za týden představíme příběh mladých sester Evy Macháčkové a Mileny Jelínkové, které ve Stráži pod Ralskem navrhují a zhotovují dámské šaty, celou škálu sukní i módních doplňků.

Jiří Haidl je člověk s velkou úctou ke starému řemeslu. Dveře do sklářské dílny u Haidlů jsou stále otevřené, takže si sem s pánem domu můžete klidně přijít popovídat o počátcích sklářství v Lužických horách či o číších od raného středověku až po časy baroka. O obojím umí vyprávět poutavě.

Spolupracují také s archeology

Nad pohodlným sezením pro návštěvníky maličké sklárny je také bohatá knihovnička, plná českých i zahraničních publikací o historickém skle nebo dávných řemeslech obecně.

Podklady pro výrobu replik získávají Haidlovi často právě z odborných publikací, z historických pramenů, dobových reprodukcí, ale také z originálů, dochovaných v českých i zahraničních muzeích. Mnohdy spolupracují přímo s archeology.

„Podle materiálu, který od nich dostaneme, vytváříme dokumentaci konkrétní číše nebo poháru a s touto dokumentací se pak obracíme na formaře, který pro nás vyrobí formu. Vyfoukané kusy pak ještě dál zdobíme," popisuje zajímavou práci Jiří Haidl.

Šíření replik pomáhají Vikingové

Proč je ale takový zájem o historické sklo právě ve Skandinávii? „Často jde totiž o repliky číší vikingského původu, o které je velký zájem v zemích spojených s Vikingy. Norsko, Dánsko, Švédsko, Finsko i severní Anglie," vypráví Jiří Haidl. Sklo ze Svojkova putuje ale také do Belgie, Holandska, Francie, Itálie i do Spojených států.

close Repliky historického skla získaly ocenění Regionální výrobek, drtivá většina produkce míří do zahraničí, především do Skandinávie. zoom_in „Naše produkty jsou používány k všedním i slavnostním příležitostem, zdobí policie stovky příbytků a jsou vystavovány v muzeích, kde dotváří obraz vznikající z archeologických nálezů," říká Jiří Haidl.

Repliky od Haidlů využívají také filmaři, objevily se například v nedávno uváděné televizní trilogii o Janu Husovi či v historickém filmu Emperor o císaři Karlu V. Velikém. Během turistické sezóny se po nich pídí hrady, zámky a muzea. Sezóna pro historické sklo končí až vánočními trhy.

Ke sklářské pícce Haidlových ve Svojkově jsou dveře otevřené. Srdečně zváni jsou všichni zájemci o sklářské dílo. Mají tu jedinečnou možnost spatřit, jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů.

PROFIL: Jiří Haidl- narodil se v roce 1960
- je prvním v rodině, který se věnuje sklářství. Jeho rodiče pocházeli z Jiříkova u Rumburka, tatínek pracoval jako konstruktér
- absolvoval střední průmyslovou školu sklářskou v Novém Boru, po roce 1989 pracoval jako huťmistr na huti Crystalexu na Práchni
- na jaře 1995 odjel do Švédska, kde se poprvé seznámil se svým klíčovým obchodním partnerem, majitelem společnosti ScanGlas. Švéd Haidla přesvědčil, aby se věnoval výrobě historického skla
- první repliky spatřily světlo světa v létě 1995 v dílně, která vznikla v garáži rodinného domu ve Sloupské ulici v Novém Boru, pod hlavičkou firmy Antic Glass začal Jiří Haidl podnikat společně s Josefem Tichým
- po odchodu Tichého do důchodu převzal štafetu Jakub Haidl a repliky historického skla se dnes do světa šíří ze Svojkova pod značkou Haidl & syn
- do dílny s malou píckou u Haidlů jsou dveře otevřené, vítání jsou všichni zájemci, na místě je možné si některý z parádních kousků přímo koupit

Jirka je mistr svého oboru, říká o Haidlovi společník

Nový Bor - Spolu před dvaceti lety výrobu historického skla v Novém Boru rozjížděli. Dnes už práci svého bývalého společníka sleduje novoborský patriot a výtečný muzikant Josef Tichý jen zpovzdálí. „S Jirkou Haidlem se vídáme už jen příležitostně, ale pořád jsme velcí přátelé," vypráví Tichý. „Jirka je člověk na svém místě, mistr v oboru a fajn chlap," vysekne mu kompliment.

Když spolu před dvaceti lety začali oba muži podnikat, byli už v té době letitými přáteli. „Poznali jsme se díky našim manželkám, které spolu pracovaly," vzpomíná Tichý.

Než došlo na projekt s historickým sklem, měl Josef Tichý ve svém domě malou prodejnu potravin. V polovině devadesátých let ale začala přibývat konkurence a Tichý prodejnu nakonec zavřel.

Když přemýšlel, co s uvolněným prostorem, potkal se náhodou s přítelem Haidlem, který po zlomové cestě do Švédska hledal vhodné prostory pro otevření sklářské dílny. „Pak už šlo všechno velmi rychle, po Velikonocích 1995 jsme začali všechno připravovat a v červenci jsme už byli ve zkušebním provozu," vzpomíná Josef Tichý na začátky společnosti, která nesla jméno Antic Glass.

Společně oba muži podnikali třináct let. Když šel Josef Tichý do důchodu, nahradil ho Haidlův syn Jakub. Sklo se pak ještě rok foukalo v malé dílně u Tichých v Novém Boru, mezitím si Jiří Haidl dostavěl dům i s píckou ve Svojkově a pod hlavičkou Haidl & syn už pak vyráběli ve svém.