VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„U nás může rozkvést ten, kdo by v jiném souboru odumřel,“ říká Alena Pešková

Liberecký kraj – Ta působí jako šéfka libereckého baletu, který je nejmenším souborem v České republice. 

25.4.2018
SDÍLEJ:

(S)tvoření.Foto: Archiv divadla.

Liberecký baletní soubor má za sebou premiéru představení (S)tvoření, které se v mnohém vymyká. Baletní kritika zatím tápe, ale divadelníci i diváci jsou nadšení. „Mám ze současného stavu souboru dobrý pocit. Jsou to profesionálové po všech stránkách, každou sezonou většina z nich umělecky povyskočí,“ říká šéfka baletního souboru Divadla F. X. Šaldy Alena Pešková.

Váš nejnovější počin (S)tvoření je originální počin z mnoha ohledů, že?
Ano, ať už se jedná o spolupráci s libereckými bubeníky Aries, o upozadění děje či inspiraci taoistickou filozofií. Během 50 minut prožije divák všech pět emocí.

Proč zrovna taosimus?
Dlouho jsem nad tím uvažovala, ale stále jsem váhala, zda je toto téma vůbec možné jevištně zpracovat tak, aby bylo srozumitelné a nalákalo i diváky, kteří nejsou „specialisté“ na balet. Mým největším přáním také bylo, aby diváci co nejméně přemýšleli, ale o to více prožívali. Myslím, že v dnešní době jsme zvyklí upřednostňovat rozum před prožíváním – emocemi, a tím vlastně dost strádáme na těle i na duchu.

Praktikujete ho i v osobním životě?
Snažím se aplikovat jeho zásady, ale nejsem zase tak uvědomělá. Spíše pozoruji dění kolem sebe a vždy se zpětně usměji, jak věci fungují. Spoustu věcí lze ovlivnit, pokud víte JAK fungují – vědecky i nábožensky vzato… Žasnu, jak spolu souvisí např. barvy, tóny, roční období, lidské emoce i nemoce.

Představení se vyznačuje i náročnou choreografií.
U mě jako u choreografa došlo tak trochu k přerodu, většinou jsem se držela příběhu a našla styl – způsob, kterým chci „vyprávět“ a snažila se také vše docela detailně ukázat. Loni jsem podstoupila operaci kyčle a už to vždy nejde… Předávám teď informace trochu jinak a také se nechávám více ovlivňovat a inspirovat samotnými tanečníky. A to nejen jejich těly.

Jak to probíhá?
Tentokrát jsem jim nechala dost svobody, určila jsem kroky, skoky, pirouettes a zbytek nechala na každém z nich. Podstata ale musela vycházet z prožívání dané emoce. Všichni pak paradoxně mají téměř identické sklony hlavy, vedení paží. Protože když prožíváte například hněv, hlava vám jde automaticky vpřed, lokty vzad, zatnete pěsti. U radosti to je jinak.

Z čeho jste vycházela?
Právě z těch pěti emocí, to byl prazáklad. Napsala jsem si krátké básně, které vyjadřují jednotlivé analogie jako například hněv – tyrkysová, větrno, jaro, nemocná játra. Barva se například odráží v kostýmech, nasvícení scény.

Proč jste ke spolupráci oslovili Aries?
„Živá“ hudba je nenahraditelná. Spojily se tu dvě energie a emoce se znásobily. Toho bychom nikdy nedosáhli reprodukovanou hudbou.

Alena Pešková, šéfka libereckého baletu.Považujete (S)tvoření za svůj dosavadní největší výtvor? Popř. jaká to jsou?
Mám některá představení, která jsou pro mě dost zásadní. Myslím, že (S)tvoření k nim bude patřit. Dalším z nich bylo například Svěcení jara, které vzniklo pro plzeňský soubor.

Už se k vám dostaly nějaké ohlasy?
Ano, nějaké ano. Poprvé jsou více nadšení divadelníci, kteří nejsou přímo z oboru, nebo „obyčejní“ diváci než baletní kritici, kteří trochu tápou a nevědí, co si o tom myslet. A tak je to v pořádku.

Nedávno proběhla i premiéra baletu Malý princ určeného pro rodiny s dětmi. Kdo za ním stojí?
Tento balet vzešel z naší choreografické dílny. Snažím se dát příležitost tanečníkům ze souboru s choreografickými ambicemi. Za Malým princem stojí Margaux Thomas. Podobným způsobem vznikly i Dům Bernardy Alby či Jekkyl a Hyde v choreografii Mariky Hanouskové.

To musí být pro tanečníky vítaný bonus, že?
Ano, vyzkoušejí si práci z druhé strany. A je možné, že tu pak vyroste kvalitní choreograf.

Dáváte jim volný prostor, nebo se je snažíte směrovat?
Spíše volný prostor s trochou nasměrování. Neustálé připomínky by byly kontraproduktivní. Navíc nejsem vystudovaný pedagog. Pokud si ode mě chtějí něco vzít, dám, ale nenutím. Spíše nabádám prostřednictvím otázek. Stejně tak to praktikoval i mistr Pavel Šmok.

Je potřeba mít pedagogický základ?
To nevím. Já jsem ve všech směrech autodidakt, ale poctivý. Když vím, že budu komunikovat s orchestrem, nastuduji partituru, když píšu libreto, musím o tématu vědět co nejvíce. Ale na práci s tanečníky používám spíše intuici.

Jaká je aktuální situace v souboru?
Když jsem nastupovala jako šéfka baletu, říkala jsem, že první výsledky snažení budou vidět za pět šest let. Ta doba nastala a já jsem opravdu spokojená. Mám ze souboru dobrý pocit. Jsou to profesionálové po všech stránkách, každou sezonou většina z nich umělecky „povyskočí“, navíc se vzájemně povzbuzují a inspirují.

Takže se vám podařil naplnit váš cíl jako šéfky baletu?
Cíl, to zní, jako kdybychom už nechtěli dál. A to my chceme. (smích) Na technice tance je vždy co vylepšovat. Ale to samo o sobě nestačí. Je potřeba se jako soubor „cítit“. Vzájemně se respektovat, opravovat i oceňovat. Vytvořili jsme si takový mikrokosmos. Já si například s většinou tanečníků vykám a v baru jsem s nimi byla na delší dobu poprvé po premiéře (S)tvoření. Přesto mám pocit, že je velmi dobře znám. Na baletním sále, při práci, na každé premiéře, z každého na mě sálá jejich pot a emoce.

Má liberecký soubor nějaká specifika?
Jsme nejmenší baletní soubor v republice a z toho vyplývá mnoho specifik. Mnoho nevýhod, ale i výhod. Když někdo onemocní, soubor přezkušuje s hostem z jiného divadla. Na druhou stranu v generálkovém týdnu mají šanci si vše perfektně nazkoušet, „vlézt“ do stylu a nemusí dávat prostor alternaci.

Nechybí pak konkurence, která vede ke zdravé soutěživosti?
Tam, kde není konkurence, se projeví povaha a disciplína. Když pracuji v jiných divadlech, atmosféra je v tomto smyslu jiná. Nezapamatoval sis kroky ze včerejší zkoušky? Ok, nastoupí tvůj kolega. Jenže na někoho konkurence působí jako motivace, pro někoho by byla zhoubná, protože nemá bojovnou povahu. A tak možná u nás mohl „rozkvést“ někdo, kdo by jinde „odumřel.“

Jak probíhá takové přihlášení do souboru?
Po celém světě probíhají do všech divadel přibližně od ledna do dubna konkurzy. Už od září jsem bombardovaná emaily z celého světa, takže o tanečníky nouze rozhodně není. Ale já například letos neměním soubor, ačkoli po technické stránce tu byla řada výborných tanečníků, ale jak jsem již říkala, nejde jen o toto. Soubor je nyní kompaktní.

V souboru působí řada cizinců, od Francouzky přes Australany až po Angličany a Rusy. Čím je pro ně liberecký soubor lákavý?
Rozhodně je zde nedrží platy, které jsou ve srovnání se zahraničím tristní, a ani zázemí divadla, které je opravdu z minulého století. Je to asi kvůli té specifičnosti. Myslím, že je tu pro ně zajímavý repertoár, pedagogové i to, že u nás jsou v podstatě všichni sólisté.

Loni jste uvedli i balet Petrolejové lampy? Jak se vůbec zrodí ten nápad převézt knihu na divadelní prkna?
Toto představení vytvořil pan Libor Vaculík, který je i autorem libreta. Ale většinou je to tak, že si přečtete předlohu – román, drama a už se snažíte prozkoumat, jestli je téma vhodné k nonverbálnímu zpracování, jak budou fungovat divadelní zkratky atd.

Vy osobně jste s baletem začala pozdě, až ve 13 letech.
To bylo hodně nezvyklé, mé spolužačky se mu věnovaly i od tří let. Vyrůstala jsem v okresním komunistickém městě a tam, když jsem řekla, že bych chtěla být baletkou, klepali si na čelo. Naštěstí mám skvělé rodiče, kteří se vymykali standardu okresního měšťáctví.

Jak probíhala cesta za baletním snem? Předpokládám, že se nejednalo o procházku růžovou zahradou…
Makala jsem, vstávala ve čtyři hodiny ráno, a pak jsem nějakým zázrakem udělala rozdílové zkoušky na konzervatoř. Tam jsem dost trpěla, nejen protože jsem toho dost zameškala, ale také proto, že jsem zjistila, že mé dispozice na klasický tanec nejsou ideální. A tak všechno daleko více bolelo, než jsem přišla na to, že když budu správně používat hlavu a srdce, ošálím tělem sebe i diváky.

Kdy se to zlomilo a začala jste uvažovat i o choreografii?
Po sametové revoluci přišli ze zahraničí pedagogové, kteří učili moderní taneční techniky, ale i improvizaci, herectví, to mi dalo velmi mnoho. Ale chtěla jsem to zkusit ještě jinak – po svém. A tak jsem se spolužáky nazkoušela choreografii, kterou jsme tančili při našem absolutoriu ve Stavovském divadle.

Proč jste přijala nabídku z libereckého divadla a stala se šéfkou baletu?
Já jsem nikdy nechtěla šéfovat baletu, nemám ráda organizování a věci s tím spojené. Přesně jsem věděla, že bych musela řešit i nepříjemné věci. Ale v tu dobu jsem měla za sebou tři celovečerní balety, pokaždé s jiným divadlem, a když jsem pak jezdila na reprízy, zjistila jsem, že ten můj styl se vytrácí. Chtěla jsem s nějakým souborem pracovat dlouhodoběji, pocítit, že tanečníci již vědí, co po nich chci, co je můj styl, který udrží.

Nemrzí vás, že už se nemůžete věnovat tanci?
To víte, že se mi občas zasteskne. Ale nastal čas. Různé součástky v těle přestaly správně pracovat. (smích). Ale já to vše prožívám prostřednictvím tanečníků, kteří tančí v mých choreografiích.

Co chystáte na Mezinárodní den tance, který připadl na 29. dubna?
Opět se vydáme specifickou libereckou cestou. V minulosti jsme předváděli ukázky z repertoáru v obchodních centrech, tentokrát jsme si připravili balet Julie a Romeo, klasiku všech klasik. Diváci, kteří si koupí lístky, se budou moci přijít podívat i na ukázku každodenního tréninku – a to hodinu před začátkem představení přímo do hlediště divadla. Trénink povede náš nový pedagog Petr Münch. Po půl hodině se zatáhne opona a proběhne neformální debata – rozhovor mezi mnou a diváky. Bude se mluvit o našem souboru, o repertoáru… Před samotným představením pak přečteme poselství k Mezinárodnímu dni tance.

A máte kromě toho i nějakou třešničku na dortu?
Úplně výjimečně pozveme po představení diváky na jeviště a naše tanečnice Veronika Šlapanská je naučí velmi jednoduchou variaci, kterou si pak všichni zatančíme, abychom pocítili radost z tance. (úsměv)

Autor: Jiří Louda

25.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 300 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Pomocná síla - úklid. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe výhodou. Špatná dopravní obslužnost, nutnost osobního automobilu., Pozice je vhodná i pro cizince., První kontakt emailem!. Pracoviště: Erna procházková - dolní světlá, 471 57 Krompach v Čechách. Informace: Erna Procházková, erna.prochazkova@seznam.cz.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 80 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha drukovače. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt NUTNÉ domluvit nejprve telefonicky !, , Místo výkonu práce: Česká Lípa, , Nabízíme: hlavní pracovní poměr uzavřený pracovní smlouvou z počátku na dobu určitou 1 roku, po osvědčení a vzájemné spokojenosti možnost prodloužení na neurčito., Nového zaměstnance si sami zaučíme!, , Požadujeme: Dobrý zrak a schopnost jemné motoriky!, Práce probíhá cca z 80 % v sedě. Pracovní úvazek je možný i plný i zkrácený (30 - 35 hod. týdně)., , Vhodné pro osoby se zdravotním postižením nebo s ČID., Kontakt NUTNÉ domluvit nejprve telefonicky !. Pracoviště: Ing. vladimír matoušek - 002, Libchavská, č.p. 148, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Vladimír Matoušek, +420 608 023 223mezi8-14hod..

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, sádrokartonář. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Místo výkonu práce: okres Česká Lípa a Česká republika, dle zakázek. Zaměstnavatel zajišťuje ubytování, stravu a dopravu., Požadujeme manuální zručnost, zodpovědnost, spolehlivost, ochotu a schopnost učit se, ochotu cestovat za prací, dobrý zdravotní stav, fyzickou zdatnost, trestní bezúhonnost., Vhodné i pro cizince., Způsob prvního kontaktu: e-mailem.. Pracoviště: Versana s.r.o.-provozovna, Mlýnská, č.p. 34, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radim Pejcha, r.pejcha@versana.cz.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovník pro náhradní rodinnou péči v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: , -zajišťování náhradní rodinné péče, -zajišťování sociálně-právní ochrany dětí dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, na území správního obvodu města , Česká Lípa, jakožto obce s rozšířenou působností podle přílohy č. 2 k zákonu , č. 314/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Druh práce:referentka / referent sociálně-právní ochrany, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky: 11. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 20 450 do , 30 750 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou, po dobu rodičovské dovolené , Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy, -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -výborná znalost práce s MS Office , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon, příspěvek na penzijní připojištění a další bonusy pro zaměstnance., Náležitosti písemné přihlášky:, - jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, -úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 31. 8. 2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Referentka / referent sociálně-právní ochrany pro náhradní rodinnou péči" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad Česká Lípa, nám T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18.–19. srpna 2018

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

RunTour 2018 v Liberci.
14

FOTO: Stovky běžců zaplavily Lidové sady v Liberci

Český ráj ukrývá království leknínů. Pečuje o něj celá rodina

Liberecký kraj – V liberecké botanické zahradě teď můžete pozorovat lekníny. Jsou v plné sezoně a kvetou v několika barvách včetně temně červené a modré. Podle ředitele Miloslava Studničky jich tu mají 25 odrůd, včetně unikátní viktorie královské.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Ralsko – Odlehlá obec, která by nebýt nadšenců možná zanikla. V malé obci Náhlov u Ralska od devadesátých let minulého století probíhá „renesance“ po odchodu sovětských vojsk a v sobotu zde už po desáté vypukne Oslava Horních vsí.

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Liberecký kraj /ROZHOVOR/– Pokud procházíte jabloneckou Podhorskou ulicí a máte rádi květiny, určitě vás zaujme výloha květinářství Z Herbáře. Jeho majitelku Hanu Mrklasovou to k floristice vábilo celý život a nakonec se rozhodla splnit si svůj sen a podělit se o svou lásku ke květinám s ostatními. Váže květiny i pro nevěsty. „Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá,“ říká Mrklasová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT