VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Ploučnice má být pro kamiony noční klid

Českolipsko - Liberecký a Ústecký kraj vymyslely řešení. Silnici II/262 chtějí pro kamiony uzavřít v noci. Nikomu se to příliš nelíbí.

30.11.2013 10
SDÍLEJ:

STOP! Silnice II/262 bude pro kamiony uzavřená od 22. do 6. hodiny.Foto: Deník

Má to být historický mezník. Liberecký a Ústecký kraj se poprvé ve svých dějinách dohodly na společném řešení dopravní situace. Vymyslely způsob, jak ulevit obcím na Českolipsku a Děčínsku, ležícím podél toku řeky Ploučnice, od kamionů.

Výsledek: s navrhovaným řešením není úplně spokojený v podstatě nikdo. Je tedy otázka, jestli řešení, které kraje navrhly, vůbec někdy vstoupí v platnost. Řada obcí po jednání tvrdí, že zjednodušeně řečeno se to má udělat úplně jinak.

„My jsme požadovali úplnou uzavírku pro kamiony. Novoborsko se sice obává, že se pak kamiony přelijí k nim, ale podle nás by se to mělo nejdříve zkusit. Udělat na rok úplnou uzavírku pro kamiony a sledovat, jestli kamiony budou opravdu jezdit vrchem," říká zklamaný místostarosta Horní Police Jiří Blekta. „Podle mě ne. Podle mě sem kamiony ani nedojedou. Když uvidí, že by musely jet přes Prácheň, tak si raději zvolí náhradní trasu. To se ale všechno musí vyzkoušet. To žádná studie neodhalí."

Liberecký kraj podle Blekty navrhl řešení s noční uzavírkou i s vědomím toho, že tím vyřeší nařízení Krajské hygienické stanice v Liberci, která právě v Horní Polici naměřila letos v létě překročení limitu hluku v nočních hodinách a nařídila Krajské správě silnic nápravu. „Přitom k porušení limitů na hluk došlo málem nejen v noci, ale i přes den. K překročení denního limitu chyběla asi desetina decibelu. Takže i přes den jsme byli na samé hranici hlučnosti, ale všichni si z toho udělali závěr, jako by to tady přes den bylo v naprostém pořádku a nic se tady nedělo," zlobí se hornopolický místostarosta.

Tvrdí, že neví, jak má řešení Libereckého kraje vysvětlit lidem. „Musím jim říct: ´V noci můžete klidně spát, ale přes den přes ten přechod stejně nepřejdete´," poukazuje místostarosta. „Pro nás je toto řešení hrozně nedostatečné na to, abychom s tím mohli být spokojení."

Navrhované řešení by měly oba kraje Liberecký i Ústecký postoupit obcím s rozšířenou působností (Česká Lípa, Děčín) a jejich odbory dopravy vyzvou dotčené obce k připomínkování návrhu. Podle Jiřího Blekty není zatím jasné, jestli obce podél Ploučnice budou uplatňovat nějaký společný postup. „Musíme se dohodnout. Možná toto řešení někoho uspokojilo, ale spíš si myslím, že ostatní budou mít podobný názor jako my."

Lepší než nic

Jedním z těch, kdo nezaujímá úplně odmítavý postoj, je starosta Stružnice Jan Mečíř. „Lepší malý krůček, a tohle je opravdu hodně malý krůček, než vůbec nic," míní Mečíř. „Samozřejmě jsem měl jiná očekávání, ale myslím si, že je to v danou chvíli asi jediný kompromis, na kterém jsou zastoupení obou krajů se schopná dohodnout. Bohužel."

Ani starosta Stružnice nechtěl zatím úplně předjímat, jak se jeho obec postaví ke krajskému návrhu, až ho bude připomínkovat. „Můžeme se vyjadřovat až k tomu, co bude na papíře," řekl Mečíř. „Sám za sebe teď ale mohu říct, že i to málo podpořím s tím, že tam dopíšeme, že to vidíme pouze jako minimální nultý krok k tomu, aby se vůbec něco řešilo."

Naopak plně odmítnout krajský návrh je připravený starosta Okrouhlé a předseda svazku obcí Novoborsko Jiří Vosecký. „Já mám svůj jednoznačný závěr, který je úplně jiný, než krajské řešení. Ale zároveň zdůrazňuji, že jsem opravdu rád a děkuji za to, že kraje udělaly dopravní analýzu, která hodně napověděla," říká starosta Okrouhlé.

„Ukázala, že je to tady celé přetížené a že kamiony není kam dát. Že se v okrese Česká Lípa pohybujeme na okraji kolapsu a nikdo to neřeší. Není možné to někde zavřít na celý den, jak si myslely obce u Ploučnice, protože ty kamiony nezmizí. Přeneseně řečeno: zákon o zachování hmoty to neumožňuje," dodal Vosecký.

Krajskému řešení noční uzavírky pro kamiony na silnici II/262 nepřikládá velkou váhu. „Je to jen záměr, který nic neřeší. Bude muset projít legislativním procesem a na rovinu říkám, že za Okrouhlou budeme proti. A zdůvodním to tak, že to nepřichází v úvahu," tvrdí odhodlaně starosta. „To totiž není řešení. To je jenom vytloukání klínu klínem. Hodíme ten bordel na noc sousedovi."

Takže suma sumárum: Liberecký a Ústecký kraj poprvé v historii společně vymyslely řešení, které se ale v zásadě nikomu z dotčených obcí nelíbí a je vysoká pravděpodobnost, že ho samy obce v následujících měsících potopí.

Boj s kamiony   na Českolipsku Únor 2013 – Petice Mikroregionu Peklo. Kvůli petici přijel 28. února do Stružnice hejtman Martin Půta.
Březen 2013 – Opačná reakce svazku obcí Novoborsko
Duben 2013 – Na setkání v České Lípě naplánovali krajští radní pro dopravu, Vladimír Mastník z Liberce a Jaroslav Komínek z Ústí nad Labem, že svolají velký sněm všech obcí z Českolipska, Novoborska a Děčínska.
Květen 2013 – V České Lípě se uskutečnil velký sněm obcí z Českolipska a Děčínska, na kterém nechyběli ani zástupci obou krajů či ministerstva dopravy. Září 2013 – Hygienici zveřejnili výsledky měření hluku v Horní Polici.
Listopad 2013 – Osadní výbor Pihelu píše radnímu Mastníkovi.
Ústecký a Liberecký kraj představily v Benešově nad Ploučnicí společné řešení

Autor: Michael Polák

30.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Projektový/á ekonom/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost MemBrain s.r.o. je součástí skupiny MEGA, předního světového dodavatele elektromembránových technologií, odpovědnou za výzkum a vývoj nových technologií. Do svého týmu hledá vhodného pracovníka na pozici projektového ekonoma, který je členem dílčích projektových týmů a spolupodílí se na řízení, kontrole a plnění cílů přidělených projektů. Hlavní odpovědností je finanční řízení jednotlivých projektů financovaných z vlastních či veřejných finančních prostředků. Pozice je vhodná pro absolventa., Náplň práce:, -Finanční řízení a administrace výzkumně-vývojových a inovačních projektů, -Příprava podkladů pro nové inovační a investiční projekty , -Komunikace a spolupráce s poskytovatelem dotace, hlavním řešitelem a členy řešitelského týmu, -Komplexní sledování možností a strategii získání finančních zdrojů na řešení projektů z dotačních programů ČR a EU popř. jiných zdrojů, -Kontrola dodržování podmínek spojených se statutem výzkumné organizace, -Spolupráce na udržování a rozvoji partnerských vztahů s tuzemskými a zahraničními partnery v oblasti inovací a společných projektů, Požadujeme:, -VŠ vzdělání - ekonomické zaměření , -Dobrá znalost anglického jazyka , -Dobré organizační a komunikační schopnosti, -Schopnost vlastního úsudku, zodpovědnost, pečlivost, -Schopnost týmové práce, -Dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) , -Schopnost plnit více rozdílných úkolů najednou, -Řidičský průkaz sk. B , Výhodou je:, -Orientace v dotačních projektech EU a ČR, zejména MPO, MŠMT, TAČR, -Zkušenosti s přípravou přihlášek projektů a finančním řízením a administrací projektů , -Znalost dalšího jazyka (RJ, NJ), -Praxe na obdobné pozici, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: možný ihned příp. dle dohody; jedná se o zástup za mateřskou dovolenou., Nabízená mzda: 25.000,- - 30.000,- Kč, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 25 000 Kč

Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob Řidič autobusové dopravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma COMPAG, která je součástí mezinárodního koncernu BRANTNER a má dlouholetou tradici v poskytování komunálních služeb v oblasti odpadového hospodářství ne českém trhu, hledá vhodného kandidáta na pozici ŘIDIČ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY, Požadujeme:, -Řidičské oprávnění D (digitální karta řidiče výhodou), -Platný profesní průkaz, psychotesty, -Zodpovědnost, spolehlivost a flexibilitu, -Vysoké pracovní nasazení s přirozenou chutí pracovat, -Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, nástup možný ihned, Nabízíme:, -Práce v jednosměnném provozu, -HPP, -Zaškolení a zákonná školení, možnost zvyšování kvalifikace, -Adekvátní finanční ohodnocení: bonusy/prémie, -Firemní benefity, První kontakt emailem!. Pracoviště: Compag cz s.r.o., V Lukách, č.p. 95, 471 24 Mimoň. Informace: Petr Snopek, snopek@compag.cz.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Dámská/ pánská krejčová/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme firma zabývající se šitím dámské a pánské konfekce, speciálních oděvů pro armádu, policii a hasiče., NABÍZÍME PRÁCI: vyučeným švadlenám/krejčím, vhodné i pro osoby se zdravotním postižením, dle možností, a nebo nevyučeným s praxí v oboru. Jedná se o práci v sedě s možností střídat pracovní pozice. , POŽADUJEME: znalost technologie šití, šicích strojů, kladný vztah k šití oděvů, manuální zručnost a kvalitně odvedenou práci NABÍZÍME: jednosměnný provoz s možností posunutí prac.doby (pro rodiče s malými dětmi, dojíždějící), možnost zkráceného úvazku na 7,5 hod./den, úkolovou mzdu 12.200,-Kč až 16.000,- Kč , KONTAKT: pouze po telefonické domluvě mezi 9 a 15h, anebo e-mailem zašlete svůj životopis s tel. kontaktem na Vás. VHODNÍ UCHAZEČI BUDOU POZVÁNÍ NA ŠICÍ TEST., Vhodné i pro absolventy, i pro cizince.. Pracoviště: Bohemia - fashion s. r. o., Hálkova, č.p. 838, 473 01 Nový Bor. Informace: Martina Alice Hnídková, m.fodorova@bohemia-fashion.cz,.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Dispečer tísňové péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro osoby se zdravotním omezením nebo v invalidním důchodu., Jedná se o 12-ti hodinové směny (denní/noční)v režimu krátký/dlouhý týden. Je možný i poloviční úvazek - 6-ti hodinové směny., Náplní práce je obsluha pultu tísňové péče, na který jsou připojení klienti, především senioři., Osvědčení "Pracovník v sociálních službách" výhodou. , Požadujeme znalost práce na PC (word, excel, e-mailová korespondence), psychická odolnost, vstřícnost, komunikativnost, flexibilita, pečlivost a dobrý vztah k seniorům., Více informací na www.andelstrazny.eu. Pracoviště: Anděl strážný, z.ú. - česká lípa, 5. května, č.p. 797, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Lesage, +420 778 411 799.


Mše. Ilustrační foto.

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Hana Mrklasová.
9

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Převážela z Polska léky, měly posloužit při výrobě drog

Liberecký kraj – Pořádnou alergii by musela mít pětadvacetiletá žena z Královéhradeckého kraje, aby spotřebovala všech 5200 tablet léku Cirrus. S igelitkou plnou antialergika vezeného z Polska ji zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou.

Flašinetáři to „roztočili“. 9. ročník mezinárodního festivalu trval dva dny

Liberecký kraj – Na sever Čech se sjeli flašinetáři z několika zemí. 

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát poosmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

O víkendu se poběží RunTour

Liberecký kraj – V Liberci se v sobotu poběží 7. ročník seriálu běžeckých závodů Česká pojišťovna RunTour. Účastníky čeká běh lesním terénem kolem zoologické zahrady a údolím Jizerského potoka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT