Má to být historický mezník. Liberecký a Ústecký kraj se poprvé ve svých dějinách dohodly na společném řešení dopravní situace. Vymyslely způsob, jak ulevit obcím na Českolipsku a Děčínsku, ležícím podél toku řeky Ploučnice, od kamionů.

Výsledek: s navrhovaným řešením není úplně spokojený v podstatě nikdo. Je tedy otázka, jestli řešení, které kraje navrhly, vůbec někdy vstoupí v platnost. Řada obcí po jednání tvrdí, že zjednodušeně řečeno se to má udělat úplně jinak.

„My jsme požadovali úplnou uzavírku pro kamiony. Novoborsko se sice obává, že se pak kamiony přelijí k nim, ale podle nás by se to mělo nejdříve zkusit. Udělat na rok úplnou uzavírku pro kamiony a sledovat, jestli kamiony budou opravdu jezdit vrchem," říká zklamaný místostarosta Horní Police Jiří Blekta. „Podle mě ne. Podle mě sem kamiony ani nedojedou. Když uvidí, že by musely jet přes Prácheň, tak si raději zvolí náhradní trasu. To se ale všechno musí vyzkoušet. To žádná studie neodhalí."

Liberecký kraj podle Blekty navrhl řešení s noční uzavírkou i s vědomím toho, že tím vyřeší nařízení Krajské hygienické stanice v Liberci, která právě v Horní Polici naměřila letos v létě překročení limitu hluku v nočních hodinách a nařídila Krajské správě silnic nápravu. „Přitom k porušení limitů na hluk došlo málem nejen v noci, ale i přes den. K překročení denního limitu chyběla asi desetina decibelu. Takže i přes den jsme byli na samé hranici hlučnosti, ale všichni si z toho udělali závěr, jako by to tady přes den bylo v naprostém pořádku a nic se tady nedělo," zlobí se hornopolický místostarosta.

Tvrdí, že neví, jak má řešení Libereckého kraje vysvětlit lidem. „Musím jim říct: ´V noci můžete klidně spát, ale přes den přes ten přechod stejně nepřejdete´," poukazuje místostarosta. „Pro nás je toto řešení hrozně nedostatečné na to, abychom s tím mohli být spokojení."

Navrhované řešení by měly oba kraje Liberecký i Ústecký postoupit obcím s rozšířenou působností (Česká Lípa, Děčín) a jejich odbory dopravy vyzvou dotčené obce k připomínkování návrhu. Podle Jiřího Blekty není zatím jasné, jestli obce podél Ploučnice budou uplatňovat nějaký společný postup. „Musíme se dohodnout. Možná toto řešení někoho uspokojilo, ale spíš si myslím, že ostatní budou mít podobný názor jako my."

Lepší než nic

Jedním z těch, kdo nezaujímá úplně odmítavý postoj, je starosta Stružnice Jan Mečíř. „Lepší malý krůček, a tohle je opravdu hodně malý krůček, než vůbec nic," míní Mečíř. „Samozřejmě jsem měl jiná očekávání, ale myslím si, že je to v danou chvíli asi jediný kompromis, na kterém jsou zastoupení obou krajů se schopná dohodnout. Bohužel."

Ani starosta Stružnice nechtěl zatím úplně předjímat, jak se jeho obec postaví ke krajskému návrhu, až ho bude připomínkovat. „Můžeme se vyjadřovat až k tomu, co bude na papíře," řekl Mečíř. „Sám za sebe teď ale mohu říct, že i to málo podpořím s tím, že tam dopíšeme, že to vidíme pouze jako minimální nultý krok k tomu, aby se vůbec něco řešilo."

Naopak plně odmítnout krajský návrh je připravený starosta Okrouhlé a předseda svazku obcí Novoborsko Jiří Vosecký. „Já mám svůj jednoznačný závěr, který je úplně jiný, než krajské řešení. Ale zároveň zdůrazňuji, že jsem opravdu rád a děkuji za to, že kraje udělaly dopravní analýzu, která hodně napověděla," říká starosta Okrouhlé.

„Ukázala, že je to tady celé přetížené a že kamiony není kam dát. Že se v okrese Česká Lípa pohybujeme na okraji kolapsu a nikdo to neřeší. Není možné to někde zavřít na celý den, jak si myslely obce u Ploučnice, protože ty kamiony nezmizí. Přeneseně řečeno: zákon o zachování hmoty to neumožňuje," dodal Vosecký.

Krajskému řešení noční uzavírky pro kamiony na silnici II/262 nepřikládá velkou váhu. „Je to jen záměr, který nic neřeší. Bude muset projít legislativním procesem a na rovinu říkám, že za Okrouhlou budeme proti. A zdůvodním to tak, že to nepřichází v úvahu," tvrdí odhodlaně starosta. „To totiž není řešení. To je jenom vytloukání klínu klínem. Hodíme ten bordel na noc sousedovi."

Takže suma sumárum: Liberecký a Ústecký kraj poprvé v historii společně vymyslely řešení, které se ale v zásadě nikomu z dotčených obcí nelíbí a je vysoká pravděpodobnost, že ho samy obce v následujících měsících potopí.

Boj s kamiony   na Českolipsku Únor 2013 – Petice Mikroregionu Peklo. Kvůli petici přijel 28. února do Stružnice hejtman Martin Půta.
Březen 2013 – Opačná reakce svazku obcí Novoborsko
Duben 2013 – Na setkání v České Lípě naplánovali krajští radní pro dopravu, Vladimír Mastník z Liberce a Jaroslav Komínek z Ústí nad Labem, že svolají velký sněm všech obcí z Českolipska, Novoborska a Děčínska.
Květen 2013 – V České Lípě se uskutečnil velký sněm obcí z Českolipska a Děčínska, na kterém nechyběli ani zástupci obou krajů či ministerstva dopravy. Září 2013 – Hygienici zveřejnili výsledky měření hluku v Horní Polici.
Listopad 2013 – Osadní výbor Pihelu píše radnímu Mastníkovi.
Ústecký a Liberecký kraj představily v Benešově nad Ploučnicí společné řešení