Senioři ve Cvikově budou mít zřejmě už v příštím roce vyšší šanci získat bydlení v domě s pečovatelskou službou. Vyrovnat míru poptávky a nabídky pomůže nový dům pro seniory, který má vzniknout v ubytovně domu dětí a mládeže Cvikováček nedaleko centra města. Radnice chce nabídnout minimálně patnáct moderních bezbariérových bytů.

Objekt čeká kompletní rekonstrukce za více než deset milionů korun. O peníze město požádá ministerstvo pro místní rozvoj. „Bez dotačního titulu by to samozřejmě nešlo. Letos si necháme vypracovat projekt tak, abychom měli vše připravené pro realizaci v příštím roce," říká starosta Cvikova Jaroslav Švehla.

Cvikov v současné době poskytuje seniorům nájemní bydlení v jednadvaceti bytech pečovatelského domu u dětské léčebny. Tato kapacita je ovšem nedostačující. O bydlení má totiž zájem dalších zhruba sedmadvacet seniorů. „Populace samozřejmě stárne. Nechali jsme si zpracovat statistiku a víme, že ve Cvikově žije sedmadvacet procent lidí nad šedesát let," doplnil Švehla.

Objekt ubytovny potom radnice vybrala proto, že jej dům dětí a mládeže téměř nevyužívá. Prostory ožívají v podstatě jen o letních prázdninách v době dětských táborů. Výhodou je podle cvikovského starosty velká zahrada, která nabídne dostatek klidového prostoru. „Mohl by tam být třeba altán," uvažuje Švehla.

V domě, který stojí zhruba v půli cesty mezi křižovatkou hlavního tahu na Liberec a místním fotbalovým hřištěm, může být podle podmínek dotace nejvíce pětadvacet bytů, nejméně potom deset. „Zatím to nedovedeme odhadnout, ale samozřejmě bychom chtěli alespoň patnáct. Záleží na tom, zda tam bude navíc nějaká přístavba, ale to už musí vyřešit projektant," tvrdí starosta.

Dům pro seniory bude komunitního typu. To znamená, že na rozdíl od pečovatelského domu svým obyvatelům poskytne i prostor pro společná setkání.

Záměr přestavby už schválili zastupitelé na svém posledním zasedání.