VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učil Suka a oblíbil si Doksy. Před 180 lety se narodil Antonín Bennewitz

Doksy - Není asi významnějšího hudebníka, který by měl tak silný vztah k Českolipsku. Antonín Bennewitz se sem uchýlil až v sedmdesáti letech, na odpočinek.

26.3.2013 1
SDÍLEJ:

Antonín Bennewitz zemřel v roce 1926 v Doksech, kde je také pochován.Foto: archiv

Antonín Bennewitz, slavný český houslista a hudební pedagog, přítel Bedřicha Smetany a učitel Josefa Suka, žil téměř čtvrt století na Českolipsku. V roce 1926 zemřel v Doksech, kde je také pochován. Od jeho narození uplyne v úterý 26. března 180 let.

Bennewitz se na Českolipsko uchýlil až v sedmdesáti letech, na odpočinek. Nedlouho předtím odešel z místa ředitele pražské konzervatoře, které po něm převzal Antonín Dvořák. „Když Bennewitz odešel do výslužby, koupil si v roce 1903 v Doksech pozemek u hotelu Grand. Dům, kde žil, slouží i dnes umělecké škole," říká Ladislav Smejkal, historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Bennewitz, rodák z východočeského Přívratu, proslul především jako pedagog a zakladatel pražské houslové školy. Mezi jeho nejznámější žáky patří především členové slavného Českého kvarteta. Tedy Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal.

Houslista a pedagog Antonín Bennewitz.Bennewitzův pedagogický význam přitom neustal ani když se odstěhoval k Máchovu jezeru do Doks. „Mnozí čeští umělci a hudebníci sem za ním jezdili. Řada z nich na to vzpomíná ve svých pamětech," upozorňuje Ladislav Smejkal. „Ve svých letech už možná neměl tolik tvůrčího elánu, ale stále byl velmi bystrý a lidem z hudební oblasti, se kterými se v Doksech stýkal, udílel důležité rady."

Někteří z těch, kteří za Bennewitzem do Doks jezdili, připomínají ve svých pamětech to, jak vystupoval. Byl totiž rodem Němec a mluvil česko-německy. V jeho podání to prý působilo roztomile.

Na Českolipsku zažil slavný houslista a učitel i nešťastné události. „Jeho žena, operní pěvkyně, se na cestě u Dubé nachladila a na následky nemoci zemřela," zmínil českolipský historik.

Antonín Bennewitz vystudoval v Praze konzervatoř u Mořice Mildnera. Po absolutoriu působil osm let jako primista ve Stavovském divadle v Praze. V letech 1861-1863 byl koncertním mistrem Mozartea v Salzburgu a poté druhým koncertním mistrem dvorní opery ve Stuttgartu.

V roce 1866 se stal profesorem houslí na pražské konzervatoři a v letech 1882-1901 zde působil jako ředitel. O této době se mluví jako o „zlaté době pražské konzervatoře".

Pochovaný je v Doksech. Tady také nedávno vznikl Nadační fond Antonína Bennewitze, který chce pomáhat rozvoji kulturních projektů. Sám Bennewitz měl totiž často podporovat své žáky, o kterých mluvil jako o svých dětech. Vyhledával české studenty s hudebním nadáním a i hmotně je podporoval. Znovu zavedl tzv. žákovské veřejné večírky a tím dal možnost nadaným žákům veřejně vystupovat.

Autor: Michael Polák

26.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení