Tuto novelu chtějí prosadit poslanci ODS Walter Bartoš a Petr Pleva. Středoškoláci sice mohou i dnes vyučovat na základních školách, ale pokud nezačnou se studiem, museli by své pracoviště podle platného zákona 1. ledna 2008 opustit. O tomto tématu již informoval server novinky.cz
„Toto považuji já osobně za absolutní nesmysl. Je to podle mého názoru degradace vysokoškolské přípravy pedagogů. Každé dítě potřebuje individuální přístup a ten jim podle mého názoru nezkušený, středoškolsky vzdělaný učitel nebude schopen poskytnout v dostatečné míře,“ míní ředitel Základní školy 28. října v České Lípě Libor Šmejda.
Ředitel v tomto kroku spatřuje především ekonomické tlaky. Absolventů je sice dostatek, ale je všeobecně známo, že finanční situace pedagogických pracovníků není zrovna růžová. Málokterý absolvent zamíří za katedru kvůli finanční otázce věci. Proto řada lidí, kteří vzdělání mají, odchází často do zcela jiné sféry.
Některým školám by mohl tento zákon přinést komplikace. „Na řadě českolipských základních škol učí středoškolsky vzdělaní lidé. K 1. lednu 2008 se tak leckteré školy dostanou do svízelné situace. Myslím si, že vysokoškolské vzdělání v učitelské praxi má své opodstatnění, ale na druhou stranu se učitelem člověk nestává jen tím, že vystuduje příslušnou školu. “ podotkl ředitel ZŠ a MŠ Zákupy Čestmír Kopřiva.
„Domnívám se, že středoškolsky vzdělaní lidé nemohou dětem poskytnout tolik kvalitní péče, kterou potřebují. Čímž však nechci nijak snižovat jejich kvality, ale myslím si, že by na školách měli být odborníci, kteří dokážou přistoupit ke každému dítěti individuálním způsobem,“ říká maminka Vendula Effenberková. Poněkud jiný názor má senátor za ODS Karel Tejnora. „Vysokoškolský titul nezajištuje, že je dotyčný kvalitním učitelem. Podle mého názoru mají i lidé s nižším vzděláním snahu být kvalitními pedagogy,“vyjádřil se k tématu senátor.
Podle Karla Tejnory neznamená, že by středoškolsky vzdělaný pedagog nebyl schopen naučit žáky kvalitně například anglický jazyk. Kvalitní, ovšem nekvalifikovaný učitel, který má za sebou několik let praxe s dobrými výsledky, by měl být i nadále ponechán ve své funkci. „Nebojím se vložit zodpovědnost na ředitele škol. Osobně bych tento zákon, který by však měl umožňovat výjimky, neměl problém podpořit,“ dodává Tejnora.