Zvýšit šanci absolventů získat po vyučení dobré uplatnění se rozhodlo vedení českolipského učiliště 28. října. Snaží se tak zvýšit počet učňů, kteří si zvolí tak zvané černé řemeslo. Spolupracuje při tom s řadou firem, které se rozhodly nenechat svou personální politiku náhodě.
„Nabídka volných pracovních míst u tzv. černých řemesel dlouhodobě převyšuje poptávku,“ uvedla tisková mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová. Přitom na Českolipsku je tradičně široce zastoupena kovovýroba. Zaměstnavatelé volají po vyšším počtu absolventů, kteří by se profesím jako obráběč kovů, zámečník či mechanik strojů a zařízení.
Podle Marcely Ottové i výchovní poradci základních a středních škol zaznamenávají malý zájem žáků o technické obory. „Vítáme aktivitu středních škol a učilišť nabízet studium právě těchto oborů. Například učiliště 28. října před několika lety začalo zvát na burzu škol i zaměstnavatele. Zpočátku byla odezva malá, ale letos už spolupráce přináší výsledky,“ vzpomněla mluvčí úřadu práce.
Jednou z firem, která se zajímá o učně a zároveň své budoucí zaměstnance je Protool Česká Lípa. Vedení společnosti rozhodlo, že nabídne učňům určitou formu hmotné zainteresovanosti. „Právě řešíme právní stránku věci,“ uvedl Michal Dvořák.

„Praxe v naší firmě zajistí i perspektivní zaměstnání, nabízíme také bonusy za studijní výsledky v průběhu učení a řadu dalších výhod,“ uvedl Michal Dvořák, personální poradce firmy Protool.
Jak dále vysvětlil, usilují o to, aby jak žáci a jejich rodiče tak i výchovní poradci změnili pohled na tzv. černá řemesla. „Nabízíme příležitostné exkurze do firmy, abychom zájemcům ukázali, že mohou studovat zajímavé a perspektivní obory a že je čeká solidní pracovní prostředí,“ popsal Michal Dvořák.
Obdobnou smlouvu bude mít brzy učiliště 28. října s firmou Škoda. „V rámci jednání s vedením učiliště nabídla automobilka materiální pomoc ve formě učebních pomůcek – automobilů Škoda – pro lepší názorné a praktické vyučování,“ řekl Deníku Jaroslav Černý z oddělení komunikace automobilky.
Marcela Ottová zmiňuje také společnost Bombardier Transportation Česká Lípa, která v rámci personální politiky spolupracuje se vzdělávacímí zařízeními.
Firmám se podle ředitele SOŠ a SOU Česká Lípa Milana Kubáta vyplatí aktivně seznamovat rodiče s tím, jaká čeká jejich ratolesti budoucnost, pokud se vyučí takzvaným černým řemeslům a nastoupí do konkrétní firmy. Škola ví, že firmy stále poptávají absolventy v oborech strojírenství či obrábění kovů, naopak absolventi gastrooborů – kuchaři, číšníci – jen s obtížemi hledají uplatnění.

Další zprávy z regionu najdete zde