Nové pietní místo přibylo v Novém Boru, konkrétně v části Janov. Na domě číslo 111 je od pondělí pamětní deska připomínající místo narození a hlavně hrdinství Emmy Jebautzké, rozené Wondrejczové, kterou odhalili zástupci města, České obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu společně s dcerou paní Jebautzké, Anežkou a publicistou Stanislavem Motlem.

Emma se podílela na organizování emigrantských vlaků a po zatčení gestapem, výsleších a mnoha dalších útrapách skončila v koncentračním táboře Ravensbrück jako jedna z prvních vězeňkyň z protektorátu. Dceru Anežku jí nacisté odebrali a poslali do řady převýchovných zařízení po celé říši.

Sháněla léky

„Díky znalosti těsnopisu se dostala na zdejší nemocniční revír a tam se také po šesti letech dožila osvobození. I zde se snažila pomáhat, jak jí poměry v koncentračním táboře dovolily. Sháněla pro spoluvězně léky, pomáhala s šířením informací," uvedl Stanislav Motl.

close Emma Jebautzká (1906 - 1988), hrdinná rodačka z Janova. zoom_in Po skončení války Jebautzká absolvovala téměř dvouměsíční pěší pochod z koncentračního tábora až do Bukovan, kde už na ni její dcera čekala u příbuzných.

Emma Jebautzká zemřela v roce 1988 ve Spolkové republice Německo, kam se přestěhovala po smrti druhého manžela. Je pohřbena ve městě Böblingen s pomníkem beze jména.

Aby byla pohřbena s pomníkem beze jména, bylo výslovné přání Emmy Jebautzké. Chtěla tak uctít památku svých spoluvězenkyň, které zemřely v Ravensbrücku. Nacisté tehdy jejich popel prostě naházeli do místního jezera.

Odhalení pamětní desky se zúčastnil také starosta Jaromír Dvořák a předal dceři Emmy Jabautzké Anežce třídílné Dějiny Nového Boru (na snímku), v nichž novoborský historik Vladislav Jindra zmapoval i osudy paní Emmy. Současně starosta poděkoval všem, kteří se na vzniku tohoto nového pietního místa podíleli, zejména pak Josefu Doškářovi z Českého svazu bojovníků za svobodu, jenž se ujal i organizace celého slavnostního aktu.

„S historikem Ladislavem Smejkalem dohodli, že nám sežene seznam všech Němců, kteří se na Českolipsku postavili nacistům. I těm chceme do budoucna udělat pamětní desky," říká Josef Doškář ze svazu bojovníků za svobodu.