Neobvyklé pokračování má případ, týkající se úmrtí čtyřiatřicetileté Evy Horvátové z Nového Boru. Žena, která pracovala v novoborském sdružení Rodina v centru, zemřela v druhé polovině května v Bílině na Teplicku kvůli třem bodným ranám.

V souvislosti s tím policisté zadrželi jejího o rok staršího druha Milana Oračka. Obvinili ho z vraždy, ale vyšetřují ho na svobodě a ani nepožádali soud o uvalení vazby.

Obviněný Oračko teď na sociální síti napsal dlouhý emotivní vzkaz pro novoborské rodiče své mrtvé družky a pro „všechny mý známý". V něm tvrdí, že si bodné rány způsobila Eva Horvátová sama.

„Jen jsem viděl, jak moje milované srdíčko drží nůž oběma rukama špičkou k sobě. Se vší silou se bodla do hrudníku a při tom se mi podívala do očí," popisuje Oračko (redakce jeho text upravila do spisovné češtiny, v původním znění je totiž složitě čitelný, neboť obsahuje hodně pravopisných chyb, téměř absolutně ignoruje diakritická znaménka a mnohdy i interpunkci). „Přiskočil jsem k ní, k mojí lásce, sedla si na zem. Pane bože můj. Opřela se o zeď, já jí ten nůž vyndal z ruky a zahodil. Dal jsem jí lehnout na zem a vytáhl jí tričko, podíval jsem se, kam se mi píchla. Měla jen dvě ranky, třetí jsem neviděl."

Oračkův popis je v rozporu s výsledkem pitvy, kterou nařídili kriminalisté a kterou prováděla soudní lékařka z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Ta ve své zprávě konstatuje, že na těle ženy našla tři bodné rány do hrudníku. „Jedna z ran proťala hrudní kost a pokračovala do srdce, v konci dučeje (dučej tepna, která se po narození uzavírá, v prenatálním období vede krev mezi aortou a plicní tepnou pozn. red.) porušena stěna plicní tepny a drobný defekt pravé srdeční komory. Ke způsobení této bodné rány bylo třeba větší intenzity bodnutí, poškozená sama by si ji nezpůsobila," konstatovala ve své zprávě lékařka Andrea Vlčková.

Příčinou smrti byla podle ní „tamponáda srdce", to znamená, že srdce přestalo plnit funkci pumpy.

Výhružky smrtí

Oračko ve svém vzkazu tvrdí, že jeho družka mohla žít, kdyby záchranka přijela včas. Také píše, že v době incidentu byla Horvátová opilá.

Svým vzkazem proti sobě komunitu z Nového Boru ještě víc poštval. Už na sociální síti vyvolal jeho vzkaz smršť více i méně ostrých nadávek, výhrůžek smrtí.

„Neměl to psát. On tím vlastně zasahuje do vyšetřování, ovlivňuje ho a i tohle je důvod pro to, aby na něj byla uvalena vazba," řekl Josef Tancoš mladší, příbuzný Evy Horvátové. Tancoš potvrdil, že fakt, že Oračko není vazebně stíhaný, rodinu dál velmi štve.

Proti stíhání na svobodě už protestovala 6. června na náměstí v Novém Boru zhruba stovka lidí, zejména příbuzní a přátelé Evy Horvátové.

Lidé tu zapalovali svíčky a podepisovali petici za to, aby policie vzala jejího vraha do vazby. Přinesli si také transparenty s různými nápisy: „Doživotní trest", nebo „Oračko do vazby" či „Vrah patří do vězení."