Jste na výletě či vandru se svými přáteli. Procházíte zrovna krásnou přírodou a civilizace je od vás na kilometry daleko. Slunce se však najednou schová za černý bouřkový mrak a během několika minut začne pršet a ohlušující hromy následují po blescích, které vždy na mžik ozáří promáčenou krajinu.

I přes dechberoucí show je však lepší se co nejdříve schovat do lesa. Blesk by totiž mohl vás nebo vašeho kamaráda lehce zabít. Jak potvrdila Johana Mašková z tiskového oddělení Krajské nemocnice Liberec, na Liberecku naštěstí lékaři za letošní rok i přes divoké bouřky zatím neošetřovali nikoho, koho by blesk zasáhl.

„Podle našich lékařů je v případě bouřky nejdůležitější dávat dostatečný pozor, aby k zásahu blesku vůbec nemuselo dojít. Je tedy lepší úplně zůstat doma. Je–li však člověk v přírodě v průběhu bouřky, měl by se rychle schovat například do lesa. Nejlepším cílem pro zásah elektrického výboje z nebes se člověk stává, je–li například na otevřeném prostranství nebo stojí uprostřed louky u osamělého stromu,“ vysvětlila Johana Mašková.

Blesk poničí srdce, plíce a nervy

Vzápětí dodala, že zásah bleskem může výrazně poškodit krevní oběh v lidském těle a paralyzovat dýchání a nervový systém. Nejvíce mají co do činění s blesky bojovníci s ohněm, tedy hasiči. „Od začátku roku naši muži vyjížděli k několika případům, ve kterých začal po zásahu bleskem hořet strom nebo například trafostanice,“ potvrdila Iva Michalíčková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Blesk zapálil osamocený strom

Naposledy hasiči vyjížděli k takovému případu devátého června, když se nad severními Čechami přehnala mohutná bouřka. Krátce po osmé hodině ranní tenkrát uháněly červené vozy na Českolipsko k lesu nedaleko fotbalového hřiště, kde blesk zapálil osamocený strom. Když muži na místo přijeli, hořela špička patnáctimetrového jehličnanu. „Hasiči po domluvě se správcem lesa jehličnan pokáceli a požárem zasaženou část uhasili a odřízli,“ řekla tenkrát tisková mluvčí Iva Michalíčková.

Fakt, že blesk může i zabít, potvrzuje případ z dubna roku 2008. Na Jizerce v Jizerských horách tenkrát vletěl do rekreační chatky vzácný kulový blesk, který uvnitř explodoval a zabil devětapadesátiletého turistu. „Náš záchranář ze stanice Jizerka byl na místě během několika minut a muže resuscitoval. Bohužel, nepodařilo se jej oživit ani po příjezdu posádky záchranné služby z Tanvaldu. Lékař konstatoval už jenom smrt,“ uvedl tenkrát René Mašín, náčelník horské služby.