Lidé se začali shánět po svíčkách a majitelé chytrých mobilních telefonů zapínali pomocí aplikací svítilny. Tedy ti, kterým zbyla šťáva v baterii…

Jaký chaos dokáže způsobit rozsáhlý výpadek proudu v době moderních technologií? To si měli možnost vyzkoušet obyvatelé Nového Boru v sobotu odpoledne, kdy doslova celé město zhaslo kvůli závadě na vedení vysokého napětí v lokalitě u novoborského supermarketu Kaufland.

První velký výpadek přišel v 16.53, obnovit kompletně dodávky elektřiny se potom podařilo až o dvě hodiny později. Deníku to potvrdila mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

V panelovém domě šlo mezitím o život

„Poruchu jsme hledali pomocí postupného vymezování, což lidé mohli registrovat jako neustálé zapínání a vypínání. Jde o několik kilometrů dlouhé vedení a jiným způsobem to ani nejde," vysvětlila Holingerová.

Nebývale dlouhý výpadek si v Novém Boru vyžádal i výjezd hasičů. Místní dobrovolníci vyjeli na pomoc majitelce bytu v panelovém domě, která se v důsledku výpadku elektrického proudu ocitla v ohrožení života, když jí selhal umělý ventilátor.

„Nefungovala ani její záložní ventilace a než si sehnala náhradní, tak jí hasiči poskytli elektrocentrálu," popsal českolipský řídicí důstojník Jan Málek. Událost se neobešla bez přítomnosti dalších záchranných složek, kromě zdravotníků a hasičů zasahovali také policisté.