Po dvaceti letech skončí poslední prosincový den smlouva, na jejímž základě zajišťovala firma AVE odpadové hospodářství a.s. zimní údržbu komunikací v České Lípě. Stejná společnost bude po vítězství v tendru zajišťovat pořádek v českolipských ulicích i další čtyři zimy.

Novou smlouvu, podle které by za následující čtyři roky nemělo město za zimní údržbu vydat více než 82,3 milionu korun, schválili na svém listopadovém zasedání zastupitelé.

„Největší změnou, kterou nový kontrakt pro město přináší, je to, že smlouva bude uzavřená jako rámcová. To znamená, že smlouva přesně určuje činnosti, které pro město bude firma dělat, za jak dlouho, jakou technikou a za kolik peněz. Nikde však už není řečeno, že se město zavazuje k tomu, aby využilo úplně všechno z dané smlouvy," řekl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Podle něj je výše zmíněná částka jen odhad. „Bude záležet čistě na nás, na počasí, aktuální situaci a potřebách lidí, co přesně bude pro město firma dělat."

Více štěrku, méně soli

Město plánuje, že bude méně používat písek a místo něj bude chodníky sypat štěrkem, který tolik nepráší. Některé úseky se budou jen protahovat pluhem. To se bude týkat například Ronovské ulice, kde lidé kvůli písku dokonce sepsali petici. Solit se i nadále budou především silnice.

„Letošní zimní údržba je však trochu komplikovaná tím, že se ještě do konce roku pojede podle pravidel staré smlouvy. Bude tedy hodně záležet na počasí, jak bude údržba vypadat po novém roce. Protože když někde použijeme v prosinci písek nebo sůl, jak nám to ukládá stará smlouva, nebudeme moci z důvodu bezpečnosti použít hned za několik dní štěrk nebo jen pluh," uvedl Jiří Kočandrle a dodal: „Změny tak obyvatele čekají především až od další zimy na přelomu roku 2014 a 2015."

Změn se dočká také systém jarního blokového čištění ulic. Stroje v ulicích v mnoha případech nahradí pracovníci veřejně prospěšných prací. Kvůli nárůstu práce jich chce město na příští rok přijmout dalších dvacet.

Kromě zimní údržby a čištění komunikací bude společnost AVE zajišťovat také likvidaci psích exkrementů a případných ekologických havárií. Bude rovněž opravovat a uklízet autobusové zastávky, kde se mimo jiné bude starat o odstraňování černého výlepu.

Zdeněk Kraus