Dobrovolníci se snaží přírodě kolem sebe pomoci od odpadků v rámci kampaně Ukliďme svět každoročně už více než třicet let. Akci zaštiťuje Český svaz ochránců přírody a zapojit se může kdokoli. Na Českolipsku se přidají dobrovolníci z Tachova a zamíří do Doks, plánují úklid příkopů.

„K naplánovaným akcím se můžete přidat jednoduše. Na webové stránce uklidmesvet.cz je hned na titulní straně mapa úklidů, kde si můžete najít podle místa a termínu konání vhodnou akci, k níž se přidáte. Jsou zde uvedeny i kontakty na organizátory, pokud byste se s nimi potřebovali domluvit. Takže stačí si jen vybrat, kde a kdy s úklidem pomohu,“ říká Katka Landová členka týmu Ukliďme svět z Českého svazu ochránců přírody.

McDonald’s. Ilustrační foto.
Česká Lípa se dočká. McDonald’s se zavázal ke stavbě restaurace do tří let

Místní úklidy organizují dobrovolníci, organizace, firmy i školy. Na Českolipsku je kontaktní osobou již tradičního úklidu příkopů starosta Tachova Martin Píša.

Všichni organizátoři mohli získat pomůcky, zejména pytle a rukavice, pro úklid zdarma přímo od svazu ochránců přírody. Ten poskytuje kromě zaslání úklidových nezbytností také metodickou pomoc.

Ke zpestření úklidových akcí pomáhají kromě pocitu z dobře vykonané práce také každoročně vyhlašované doprovodné soutěže. Akce „Před a po“ spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm a „Největší odpadková kuriozita“ vybízí účastníky k posílání fotek největších kuriozit nalezených při úklidech. „Přidali jsme i dvě nové soutěže, první jsou Odpadlíci, ve které je nutné vyfotit celou uklízecí partu a doplnit sloganem, který ji a její práci charakterizuje, a Odpadkový hrdina, fotografie dítěte, které právě dává odpadkům na frak. Doufáme, že počasí bude jarním úklidovým akcím přát, lidé nebudou lhostejní a příroda přivítá jaro zbavená co nejvíce odpadků, které do ní nepatří,“ dodává Katka Landová.

Mohlo by vás zajímat: Škola v Oknech bojuje o přežití. Rodič na Aljašce získává peníze pro její rozvoj

Zdroj: Ladislava Sdrzallek