Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a na Českolipsku neustává stavební ruch. Úmorným vedrům navzdory. Silnice a chodníky připomínají ementál a konec je v tuto chvíli zdánlivě v nedohlednu.

Pěší procházka po průmyslové zóně České Lípy je dnes poměrně náročná. Každých pár desítek metrů jsou otevřené výkopy, přičemž ve většině případů není možné ulici přejít. Zábrany jsou na obou stranách silnice současně. „Já to chápu, ale štve mě, že musím sejít do silnice,“ posteskl si pan Alois, který v lokalitě Dubice bydlí a zároveň pracuje.

Ženě způsobili krvácející zranění dva psi, kteří na ni zaútočili v ulici U Pískovny v českolipské Dubici.
Majiteli utekli dva psi a zaútočili na lidi

V průmyslové zóně jde o práce na úpravě podzemní sítě vysokého napětí 22 KV, které od loňska po celé České Lípě provádí společnost ČEZ. Do konce září by ale mělo být vše hotové. „V této souvislosti jsme vydali souhlas ke zvláštnímu užívání místních komunikací Hrnčířská, Smetanovo nábřeží, Československé armády, Dubická, Sedláčkova, Studničkova, U Brodu a Svatopluka Čecha, a to do 30. září,“ uvedl mluvčí českolipské radnice Václav Šámal s tím, že v některých těchto částech zároveň dochází k výměně plynového potrubí a přípojek.

Energetici už mají v tuto chvíli položeno zhruba 90 procent kabelů a stavební firma souběžně provádí opravy chodníků. „Vozovky přijdou na řadu až jako poslední,“ dodal Šámal. Od pondělí začala v této lokalitě také oprava propadu silnice v křižovatce ulic Dubická a Svatopluka Čecha. Tyto práce by měly být hotové do příštího týdne.

Českolipské Rákosníčkovo hřiště je otevřené.
V České Lípě otevřeli Rákosníčkovo hřiště. Obnovy se dočkají i další lokality

Do konce září by měla být hotová také rekonstrukce vodovodu v Jablonném v Podještědí. Práce probíhají současně s pokračující opravou silnice II/270, která loni vydala plno archeologických pokladů. Mezi jinými například část historického dřevěného vodovodu.

Pomalu se chýlí ke konci už takřka tříletá výstavba kanalizace ve Sloupu v Čechách. Kolaudační výměr už příslušné úřady schválily a nyní probíhá předání stavby. „Předpokládáme, že k vyřízení všech předávacích protokolů a nájemních smluv dojde na konci srpna. V září plánujeme napojování,“ uvedla místostarostka Sloupu Jana Pejčinovičová s tím, že o možnostech napojení na novou kanalizaci budou obyvatelé včas informováni letákem do schránky.

Pětadvacet metrů vysoká, s obvodem kmene 9 metrů, je Tisíciletá lípa v osadě Kotel v Osečné na Liberecku nejmohutnějším památným stromem v Libereckém kraji.
V Libereckém kraji je 372 úchvatných památných stromů

Je na místě připomenout také nadlidské úsilí, které za současného horkého počasí vynakládají dělníci v nekrytých výkopech. „Co vám na to mám říct? Je to peklo,“ řekl Deníku pan Mirek, který minulý týden pracoval na zmíněném elektrickém vedení v České Lípě. Ve stínu bylo okolo 30 stupňů Celsia. Mirek prý vypije denně přes pět litrů vody. „Skoro nechodím na záchod, všechno vypotím. Drží mě hlavně vidina večerního pivka,“ pousmál se na rozloučenou.