Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulice v Lípě už mají své strážníky

Česká Lípa - Svého městského policistu si lidé mohou „rozkliknout" na webu, prohlédnout si ho nebo napsat mu e-mail.

22.1.2015 5
SDÍLEJ:

Svého městského policistu si lidé mohou „rozkliknout“ na webu, prohlédnout si ho nebo napsat mu e-mail.Foto: Deník

Strážník Martin Duda. Kdyby měla redakce Českolipského deníku problémy, které by jí mohla pomoct vyřešit městská policie, víme, na koho se obrátit. Městský policista Duda má na starosti (mimo jiné) Mariánskou ulici, kde redakce sídlí. A víme také, jak strážník Duda vypadá.

Vše se zapisuje do karty

Snadno a rychle si od minulého týdne mohou svého městského policistu „vyhledat" všichni obyvatelé České Lípy. Na webových stránkách městské policie stačí zadat jméno ulice a aplikace rychle vyhledá strážníka, který má konkrétní ulici na starosti. Lidé se rychle také dozvědí, jaké další ulice má vyhledaný strážník ve svém rajónu a mohou mu poslat e-mail na uvedenou elektronickou adresu.

Rozdělení strážníků do ulic, takzvaná rajonizace, je projekt nového vedení města. Nahrazuje dosavadní jen rok starý systém, ve kterém bylo osmadvacet českolipských strážníků rozděleno podle kvadrantů.

Lidé se ptali na podomní prodej

„Na nový systém už máme pozitivní ohlasy, přišla i poděkování, e-mailové zprávy," říká Pavla Procházková, radní České Lípy, zodpovědná za řízení městské policie. „Lidé o strážnících vědí nebo je postupně poznávají. Každý z nich ve svém rajónu kontaktuje například místa, kde se bude konat nějaká zábava či veřejná akce, ohlašují se také výrobním závodům a dalším. Vše zaznamenávají do karty, včetně dalších věcí, které zjistí během pochůzky, například informaci o černé skládce."

Informace o snadném vyhledání a možnosti kontaktování svého městského policisty předává lidem také radnice.

Bývalý šéf strážníků napsal ostrý dopis zastupitelůmHanebný teror a osobní likvidace pod lidskou důstojnost. Tak hodnotí „čistky", ke kterým po výměně vedení města dochází v organizacích města Česká Lípa, bývalý ředitel městské policie Lubomír Mery. Radniční koalice prosadila jeho odvolání před Vánocemi v zastupitelstvu. Že se k tomu chystá, koalice tajila do poslední chvíle.
(Více o sporu bývalého ředitele městské policie přineseme v dalších vydáních Deníku)

„Obracela se na nás například paní s dotazem, který se týkal podomního prodeje. Poradili jsme jí kromě jiného, kdo je přiděleným strážníkem pro její ulici a jak si ho sama může vyhledat. A že se na něj může s problémy, které trápí lokalitu, kde bydlí, obrátit," popisuje také Kristýna Brožová, mluvčí českolipské radnice.

Podle radní Procházkové je rozdělením strážníků do ulic projekt rajonizace sice u konce, ale městská policie ho chce dál vylepšovat. „Chceme si vytvořit interní informační systém, jehož aplikaci by měli strážníci v chytrých mobilních telefonech," vysvětlila radní Procházková. „Na konkrétním místě v terénu by pak strážník mohl z telefonu rychle zjistit, jaké problémy byly v dané lokalitě v minulosti, jaký tam byl spáchán přestupek, a nové informace by do systému přímo na místě i podle souřadnic GPS vkládal."

Nový systém by podle ní i pomáhal určit, na co se mají strážníci zaměřit, protože dle zadaných dat by vedení strážníků poskytoval statistické souhrny v interaktivních mapách.

Město chce také ještě více vyjít vstříc i seniorům, protože uvažuje o zřízení kontaktní telefonní linky pro ně.

Podle Pavly Procházkové by si staří lidé mohli na senior linku zavolat o radu, týkající se například právě podomního prodeje nebo například ověřit, zda nejde o podvodníka, když je kontaktuje třeba zaměstnanec plynáren.

Systém fungování strážníků se v České Lípě změnil po pouhém roce. Od ledna 2014 fungoval v ostrém provozu systém, ve kterém na pořádek v celé České Lípě ráno či v noci dohlíželo vždy sedm městských policistů.

Autor: Michael Polák

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení