Více než pět stovek běžců se v sobotu postavilo na start dvou hlavních tratí českolipského City Cross Runu. Další desítky sportovců z řad široké veřejnosti absolvovaly sedmi a šestnáctikilometrový okruh zapojení do některé ze štafet. A kdo chtěl, mohl se po zajímavých koutech České Lípy a okolí prostě jen projít.

Zásadnější změnou prošla kratší trasa, která letos dovedla rovněž do cíle na náměstí T. G. Masaryka. Zde bylo i hlavní zázemí závodu a centrum kulturního dění.

Hlavní šestnáctikilometrová trasa se v letošním roce změnila jen v detailech. Účastníci stále mohli na pestrých místech poznat historické památky, okolní přírodu, trať sosnovského autodromu nebo jinak patrně zakázaný běh skrz autobus. Největší potěšení ale stejně přinese blížící se cíl. „Člověk si říká: Jo, už to budu mít za sebou, najde tam ty poslední zbytky a jde do toho,“ popisuje běžkyně Martina Landová.

VELKOLEPÝ PROGRAM

Pro ty, kdo čekali na své běžící blízké a kamarády, bylo na náměstí k dispozici dostatek zábavy a občerstvení. Po výtkách z minulého roku se dočkali i příznivci zdravější výživy, než je grilovaná klobása. Když už ne startem na některé z tratí, mohli dobrovolníci svou kuráž ukázat alespoň při několika vystoupeních bikera Martina Šimůnka. Ten s kolegy na kole dechberoucím způsobem přeskakoval porůznu naskládané odvážlivce.

Zatímco na náměstí vyhrávala známé hity skupina Pegas, soubory mladých bubeníků z českolipské „Zušky“ svými rytmickými pochody dodávaly běžcům potřebné síly. Tedy, ne úplně všem. „Já měl na uších empétrojku, tak jsem to moc nevnímal,“ sděluje své dojmy běžec Jakub Solík.

BĚŽELI I CIZINCI

Akce do České Lípy přilákala běžecké nadšence z celé republiky, zúčastnili se jednotlivci i týmy z Jindřichova Hradce, Mělníka nebo Teplic, část závodníků byla i ze zahraničí.

Novinkou letošního ročníku byl samostatný závod školní mládeže. Desetičlenné týmy škol z České Lípy a Nového Boru porazilo jediné mimoškolní družstvo mladých fotbalistů z klubu Arsenal. V hlavních závodech dominovali na kratší trati Anita Zikmundová a Ondřej Olšar, na šestnácti kilometrech byli nejlepší Lucie Maršánová a Jiří Šacl. Na svém handbiku trať absolvovala i tělesně postižená sportovkyně Petra Hurtová.

Statistiky 16 kilometrového závodu:
458 přihlášených (189 žen, 234 mužů, 35 pohlaví neuvedlo), trat dokončilo 288 startujících.

Statistiky 7 km závodu:
169 přihlášených (104 žen, 65 mužů), trať dokončilo 145 startujících.

Kompletní výsledky naleznete na ZDE.