VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci na IGS vyprávěli příběhy, hledali vnitřní svět i budoucnost

Nový Bor /FOTOGALERIE/ - Na chvíli se zastavit a pokleknout. Jako by právě k tomu vyzýval pomyslný oltář s takřka levitujícím svícnem.

5.10.2015 13
SDÍLEJ:

Výstava IGS zabrala ve Sklářském muzeu v Novém Boru veškerý prostor pro krátkodobé výstavy i část stálé expozice. Instalovala se přes noc a poslední díla se dávala na sokl pár minut před startem vernisáže. Výstava děl potrvá až do konce února. Foto: Deník/Vít Černý

Dílo, které během Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2015 vytvořili otec a syn Bejvlovi, vévodí jedné z místností Sklářského muzea v Novém Boru. Právě tady včera před polednem vernisáží závěrečné výstavy vyvrcholilo čtyřdenní světové setkání sklářských výtvarníků z dvaadvaceti zemí světa.

Vernisáž proběhla za účasti všech největších hvězd sympozia a především s obrovskou účastí veřejnosti. Novoborské sklářské muzeum bylo už půl hodiny před plánovaným začátkem doslova v obležení davu lidí. Ti po slavnostním zahájení zaplnili snad všechen volný prostor okolo křehké krásy, která vznikala v předchozích dnech.

Otec a syn spolu

Dnes už legendární designéři klasických křišťálových lustrů i moderních svítidel Jaroslav Bejvl starší a Jaroslav Bejvl mladší převedli během sympozia do skleněné podoby tradiční kovový svícen, aniž by ztratil něco ze svého bohatého zdobení.

„Ale nedá se říct, která část je moje a která synova. Je to společná práce," řekl Deníku před vernisáží Jaroslav Bejvl starší. Jeho syn, šéfdesignér společnosti Preciosa Lighting dodal: „Dostali jsme zadání, že jako generační dvojice máme spolupracovat nebo spolu soupeřit. A my jsme zvyklí spolupracovat."

Výstava IGS zabrala ve Sklářském muzeu v Novém Boru veškerý prostor pro krátkodobé výstavy i část stálé expozice. Instalovala se přes noc a poslední díla se dávala na sokl pár minut před startem vernisáže. Výstava děl potrvá až do konce února. Pomyslný oltář Bejvlových nebyl jediným dílem, odkazujícím k určitému zvolnění nebo vnitřnímu či duchovnímu světu. Světoznámá sklářská výtvarnice Jana Voldřichová vytvořila v dílnách Preciosy během sympozia úchvatný skleněný obraz, odkazující na duchovní svět, vyplněný řadou mystických obrazců a nesoucí výstižný název Amen. Pod obraz navíc Voldřichová umístila plastiku spojených andělů.

Perinbaba

Slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko si nechal od sklářů vytvořit objekt inspirovaný jeho pohádkou Perinbaba, herečka Chantal Poullain s pomocí mistrů řemesla ze sklárny Slavia vytvořila skleněné karnevalové masky. Módní návrhářka Liběna Rochové nechala na stěnu v muzeu zavěsit dřevěné necky, z nichž jakoby vytéká sklo. V jiném významu to ale připomíná trakaře naložené sklem, se kterými se do světa v minulých staletích vydávali obchodníci se sklem.

Autor kontroverzních děl a sochař David Černý se na závěrečné výstavě prezentuje akváriem plným velkých skleněných očí. Vůbec největší dílo ale vytvořil Antonín Manto, v obrovské zrezivělé kleci, která musela zůstat na dvoře sklářského muzea, se jeho zavěšené skleněné výtvory obracejí ke světlu jako slunečnice za sluncem.

Klobouk mafiána

Jedna z největších letošních hvězd sympozia, Ital Afro Celotto, sice pochází ze slavného souostroví u Benátek, ale v Novém Boru po něm zůstane mimo jiné trochu „sicilsko-mafiánská" upomínka: skleněný klobouk s motýlkem.

Výstava IGS zabrala ve Sklářském muzeu v Novém Boru veškerý prostor pro krátkodobé výstavy i část stálé expozice. Instalovala se přes noc a poslední díla se dávala na sokl pár minut před startem vernisáže. Výstava děl potrvá až do konce února. Zajímavá díla jsou ta, která se snaží vyprávět nějaký příběh nebo zachytit jeden konkrétní okamžik. Francouz Didier Tisseyre vytvořil prosklené krychle, jejichž skleněné stěny připomínají obrázky kreslené mrazem nebo rozlitou vodu, která se spojuje do srozumitelných obrazců.

V Novém Boru už téměř domestikovaný Američan Charlie Parriot zase do skla „zalil" portréty postav. Jedna se obrací k slunci, druhá tasí meč, třetí snad vytahuje z brašny důležité poselství.

Hlavní výstavní místnost v přístavbě Sklářského muzea otevírá symbolicky skleněný pozdrav „Hello Future". Odkrývá za sebou úžasné práce, které vznikly během letošního ročníku sympozia, ale vyvolává také otázku, jaké bude to příští. „Budeme se zabývat myšlenkou částečné profesionalizace organizační složky sympozia," zmínil prezident IGS a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Dvanácté Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru skončilo. A úspěšně.

Do města se vrátilo jako velká akce, kterou prožívá nejen Nový Bor, ale celé okolí, a na které vznikají velké věci, jež mohou mít velký význam pro budoucnost sklářství na Českolipsku. Sklářské sympozium skončilo, ať žije IGS 2018!

Autor: Michael Polák

5.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení