Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci se představí veřejnosti

Nový Bor - Lidé budou moci přímo sledovat souhru výtvarníků a sklářů u pecí.

23.5.2009
SDÍLEJ:

Na novoborském sympoziu se představí i skláři z hutě Ajeto v Lindavě.Foto: Deník/Petr Šimr

Padesát je počet sklářských výtvarníků, kteří přislíbili účast na Mezinárodním sklářském sympoziu, které se v červnu uskuteční v Novém Boru. Pět novoborských skláren poskytne umělcům zázemí, aby vytvořili svá díla. To vše s organizačním zajištěním města Nový Bor.

Další informace k sympoziu naleznete vpravo v rubrice Související články

Výtvarníci tentokrát nebudou realizovat svá díla v provozech Crystalexu, jehož další osud je stále nejasný, a proto bylo nutné při výběru zohlednit kapacitní a technické možnosti dalších sklářských firem, které se staly při pořadatelství jubilejního setkání partnery města. Jde o Ajeto Lindava, Egermann Nový Bor, Sklárnu Slávia Nový Bor, TGK Skalice u Č. Lípy a Vyšší odbornou školu sklářskou a SOŠ v Novém Boru.

„Výtvarná komise, která garantuje uměleckou úroveň akce, se shodla na tom, že i přes odlišné podmínky a nový charakter IGS bude do značné míry zachována koncepce a filozofie předchozích ročníků, tedy setkání výtvarníků a sklářů, kteří během sympozia přímo vytvoří nová díla,“ uvádí místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman.

Přijedou umělci z USA i Číny

Povětšinou se na sympoziu objeví zkušení matadoři, kteří dobře znají prostředí zdejších skláren. Bude mezi nimi i nestor českých sklářských tvůrců René Roubíček. Dále např. Ivo Rozsypal, Václav Machač, Jiří Šuhájek, Milan Handl, Eva Švestková, Stanislava Grebeníčková a David Vávra. V akci bude k vidění i velice populární Bořek Šípek. Z USA přijede Rob Stern, z Holandska Bernard Heesen, Dán Lene Bosket, z Číny Guan Donghai a další.

Zeptali jsme se Jiřího Šuhájka, jak se připravuje na IGS. „Těším se, budu pracovat ve Slavii, kde jsem se byl před třemi dny podívat. Nechci jenom udělat něco na huti, ale využít příležitosti, aby se udělala nějaká větší věc,“ prozradil Jiří Šuhájek. Zároveň dodal, že v současné krizi sklářství je chvályhodné, že se sympozium uskuteční.

Práci výtvarníků a jejich součinnost s týmy sklářských řemeslníků bude moci sledovat i veřejnost, která dostane tradičně možnost přijít se podívat přímo ke sklářským pecím. A kdo nestihne to, bude mít příležitost po celý červenec a srpen prohlédnout si díla na výstavě, která bude otevřena poslední den IGS.

Letošní jubilejní sympozium proběhne ve dnech 18. až 21. června. Dle zvyklostí z minulých ročníků proběhnou také početné přednášky umělců, historiků umění a galeristů, o které je už dopředu veliký zájem.

Autor: Eva Vlastníková

23.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení