Padesát je počet sklářských výtvarníků, kteří přislíbili účast na Mezinárodním sklářském sympoziu, které se v červnu uskuteční v Novém Boru. Pět novoborských skláren poskytne umělcům zázemí, aby vytvořili svá díla. To vše s organizačním zajištěním města Nový Bor.

Další informace k sympoziu naleznete vpravo v rubrice Související články

Výtvarníci tentokrát nebudou realizovat svá díla v provozech Crystalexu, jehož další osud je stále nejasný, a proto bylo nutné při výběru zohlednit kapacitní a technické možnosti dalších sklářských firem, které se staly při pořadatelství jubilejního setkání partnery města. Jde o Ajeto Lindava, Egermann Nový Bor, Sklárnu Slávia Nový Bor, TGK Skalice u Č. Lípy a Vyšší odbornou školu sklářskou a SOŠ v Novém Boru.

„Výtvarná komise, která garantuje uměleckou úroveň akce, se shodla na tom, že i přes odlišné podmínky a nový charakter IGS bude do značné míry zachována koncepce a filozofie předchozích ročníků, tedy setkání výtvarníků a sklářů, kteří během sympozia přímo vytvoří nová díla,“ uvádí místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman.

Přijedou umělci z USA i Číny

Povětšinou se na sympoziu objeví zkušení matadoři, kteří dobře znají prostředí zdejších skláren. Bude mezi nimi i nestor českých sklářských tvůrců René Roubíček. Dále např. Ivo Rozsypal, Václav Machač, Jiří Šuhájek, Milan Handl, Eva Švestková, Stanislava Grebeníčková a David Vávra. V akci bude k vidění i velice populární Bořek Šípek. Z USA přijede Rob Stern, z Holandska Bernard Heesen, Dán Lene Bosket, z Číny Guan Donghai a další.

Zeptali jsme se Jiřího Šuhájka, jak se připravuje na IGS. „Těším se, budu pracovat ve Slavii, kde jsem se byl před třemi dny podívat. Nechci jenom udělat něco na huti, ale využít příležitosti, aby se udělala nějaká větší věc,“ prozradil Jiří Šuhájek. Zároveň dodal, že v současné krizi sklářství je chvályhodné, že se sympozium uskuteční.

Práci výtvarníků a jejich součinnost s týmy sklářských řemeslníků bude moci sledovat i veřejnost, která dostane tradičně možnost přijít se podívat přímo ke sklářským pecím. A kdo nestihne to, bude mít příležitost po celý červenec a srpen prohlédnout si díla na výstavě, která bude otevřena poslední den IGS.

Letošní jubilejní sympozium proběhne ve dnech 18. až 21. června. Dle zvyklostí z minulých ročníků proběhnou také početné přednášky umělců, historiků umění a galeristů, o které je už dopředu veliký zájem.