Jedinečné privilegium vyzkoušet si potisk látek historickými formami mohou pouze dnes využít návštěvníci Centra textilního tisku v České Lípě (CTT). Nenápadné, ale pozoruhodné místo stojí hned vedle vodního hradu Lipý. A dnem otevřených dveří s volným vstupem zahajuje svoji devátou turistickou sezonu.

„Dávné formy jsou v expozici, ale teď si je lidé budou moci výjimečně osahat a vyzkoušet, a třeba si i vytvořit unikátní suvenýr, pomocí historického postupu potiskování látek,“ uvedla ředitelka CTT a vodního hradu Lipý Jiřina Kučerová. Každou celou hodinu pak hosté zažijí prohlídku s ukázkou sítotiskové techniky.

Podle Kučerové nabídnou letos i novou prohlídkovou trasu. Navázat chtějí na vloni započatý program prohlídek pro zrakově postižené. „Nyní máme trasu speciálně pro ně včetně textů a letáků v Braillově písmu,“ řekla Kučerová.

„Během léta trasy haptických prohlídek ještě rozšíříme, a částečně propojíme o novou trasu pro děti a rodiny s dětmi.“ Ředitelka slibuje i více názorných prvků a výukových tabulí. Centrum je totiž nejen výstavním prostorem, ale především dílnou, kde pořádají různé workshopy.

„Není to vždy jen práce s textilem a okolo textilu, i když se snažíme toto téma upřednostňovat, jsou v naší nabídce akcí další rukodělné činnosti, barvení, batika, práce se sklem, keramika, fotografování a mnoho dalšího,“ upozornila Kučerová.

Při všech činnostech si účastníci své výrobky odnášejí domů. Lidé neodchází s prázdnou ani z běžných prohlídek. Zajímavé motivy si mohou zkusit nanést na trička, tašky, šátky nebo zástěry. „Tiskneme nejvíc sítotiskem za pomocí sít, používáme také transferový tisk, ale pro malé návštěvníky máme připraven i stůl s razítky, které mají různé rostlinné či zvířecí motivy,“ doplnila průvodkyně Leona Vobrová.

Centrum textilního tisku je ojedinělé v rámci celé země a bylo poprvé veřejnosti otevřeno 16. února 2011 a od té doby zde každoročně novou sezonu zahajují právě 16. února. Počet návštěvníků se každým rokem zvyšuje. Stejně jako každý rok se tamním prostoru galerie uskuteční tři výstavy osobitých umělců. První vystaví sklo, šperky a keramiku výtvarnice z Českolipska Miroslava Kadlecová.

Prostor Centra textilního tisku má své osobité kouzlo například pro Martina Prokeše, zakladatele a ředitele mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Právě proto sem letos nasměroval i jarní cyklus koncertů. „Minimalistické ztvárnění kamene a dřeva zde vytváří neopakovatelné komorní zázemí akusticky vhodné pro naše potřeby. Je to i prostor vytápěný, nabízející našim posluchačům příjemný komfort k poslechu vybrané hudby,“ chválil Prokeš.

Interaktivní centrum s muzeem je věnováno historii potiskování textilu - kartounkám, kterým se na Českolipsku především na konci 18. a v 19. století velmi dařilo. Jedná se o jedno z nejvíce rozšířených řemesel na Českolipsku a především v samotné České Lípě. Sousedící vodní hrad Lipý otevře své brány až 2. dubna. Do této doby je otevřeno v zimním režimu od 10 do 16 hodin jen v CTT a prohlídky na hradě probíhají jen po předchozí rezervaci. Vstupné pro letošní rok bude v Centru textilního tisku i na hradě Lipý zachováno stejné jako vloni.