Rozpadající se kinetická plastika Vratislava Karla Nováka z českolipského sídliště Pod Holým vrchem v blízké době zmizí. Město Česká Lípa si nechalo zpracovat znalecké posudky, na základě kterých došlo k závěru, že stav objektu je alarmující.

„Jelikož stav ocelové konstrukce prakticky neumožňuje opravu stávající konstrukce, je s ohledem na bezpečnost občanů nutné okamžitě zamezit přístupu osob do blízkosti plastiky a tuto co možná nejdříve demontovat,“ uvádí v podkladech pro nadcházející jednání zastupitelstva vedoucí městského odboru správy majetku Petra Novotná.

Z betonového soklu naštěstí zbytky ocelové konstrukce nepoputují do starého železa. „Budeme se snažit ji zachránit,“ tvrdí místostarosta České Lípy Juraj Raninec s tím, že další kroky budou v kompetenci Rady města. V současnosti je dílo ohraničené igelitovou páskou s nápisem „Zákaz vstupu“.

Šrot, nebo Picasso?

Na dezolátní stav plastiky jsme v Českolipském deníku poprvé upozornili na základě podnětu občanů v létě 2016. Vadilo jim, že během větrných dní a nocí vydávají narážející kovové části nepříjemný zvuk. Málokdo v tu chvíli věděl, že autorem díla je věhlasný sochař V. K. Novák, mimo jiné autor známého kyvadla na pražské Letné.

Kdo za nezvyklou sochou stojí, zjistil následně Pavel Karous, pražský popularizátor umění a autor publikací zabývajících se poválečnými plastikami ve veřejném prostoru. Nyní se podivuje, že za rok a půl od objevu se nic nestalo. Tedy kromě odpadnutí části konstrukce během vichřice Herwart na podzim loňského roku.

„Je to dle mého ostuda toho města. Oni tu mají Picassa ve veřejném prostoru, vědí o tom přes rok a nic se neděje. Mně se nechce věřit, že to dávno není na obálce nějakého časopisu a nejezdí tam k tomu autobusy s turisty,“ říká Pavel Karous.

Meteorologická družice od V. K. Nováka. Zdroj: Deník/Jiří Jelínek