Pro školáky z celého kraje je tou vábničkou Technická univerzita v Liberci, která v rámci úspěšného projektu Stárttech neboli Začni s technikou, připravuje už pro děti z prvních stupňů základních škol celou řadu nejrůznějších akcí.

Úterky s technikou

Kromě úspěšné Dětské univerzity jsou to i jednorázové akce, které tu pro mladé vědce, chemiky či fyziky připravují o jarních či letních prázdninách. „Celodenní prázdninová akce pro školní děti Úterý s technikou probíhá o letních prázdninách na Technické univerzitě v Liberci a Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické,“ potvrdila mluvčí technické univerzity Jaroslava Kočárková.

Jak dodává, na Úterky s technikou přicházejí pravidelně zhruba čtyři desítky školáků. „Do programu jsme zařadili především ukázky alternativních zdrojů energie na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, barvení textilií na fakultě textilní, obrábění, strojnická měření a robotiku na fakultě strojní a také pájení a truhlářských prací na SPŠSE v Liberci,“ shrnula projektová manažerka Markéta Pánková.

Dodala, že akce jsou pro děti bezplatné včetně oběda v menze, a to díky dotaci Evropské unie a ze státního rozpočtu ČR. „Děti se u otevřeného okna učily, jak vzniká energie v malém solárním panelu. Poznaly, že dokáže rozsvítit led diody nebo roztočit zapojené větrníky,“ přiblížila náplň jednoho stanoviště lektorka Lenka Kretschmerová z FM TUL. Dodala, že na dalším stanovišti mají ukázku výroby větrné energie. Na závěr si podle ní děti spočítaly, kolik energie prohospodaří doma na počítačových hrách, když například sedí u počítače celý den a využívají ho na plný výkon.

„Funguje to úplně úžasně. Doma na zahradě máme solární lampičky, které se přes den nabíjejí od sluníčka a večer pak krásně svítí až hluboko do noci,“ připojil malý školák. Pokus byl úspěšný, protože jim občas do okna zasvítilo sluníčko a oživilo dobíjecí baterie. Další atraktivní technickou lahůdkou se stalo trojrozměrné skenování vymodelované figurky na pracovišti fakulty strojní.

Další Úterý s technikou proběhne na Technické univerzitě v Liberci 2. srpna. Celkem je podle vedoucího projektu Miloše Hernycha připraveno pět technických úterků.

Technická univerzita přišla ale i s další zajímavou aktivitu pro děti se zájmem o technické pokusy a činnosti technického zaměření. Pořádá pro ně týdenní pobyty na bázi letního tábora s atraktivním programem v univerzitních laboratořích a dílnách doplněný sportovními i jinými tvůrčími či netradičními aktivitami v okolním areálu školy.

„Děti tu mají možnost například naprogramovat robota, otestovat rozličné materiály ze svého okolí, vyzkoušet různé strojírenské a textilní technologie, naprogramovat opravdového robota nebo vyzkoušet práci v nefalšované kovárně,“ vysvětluje podstatu netradičního dětského tábora jeho vedoucí Matěj Chour.

Program tábora, stejně jako další aktivity, které TUL pořádá pro děti je veden odborníky na dané obory v jednotlivých laboratořích. Doplněn je také o pohybové aktivity v podobě sportovních her, jakými jsou třeba lacross, branball, floorball , ale i nejnovější stolní hry. Podle Choura je o tento typ tábora velký zájem a všechny jeho běhy jsou již naplněné.