Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita zraje jak dobré víno, brzy jí bude šedesát...

Liberec – „U člověka je šedesát let věk, kdy se pomalu začíná poohlížet po penzi. U školy je tomu ale naopak. Dá se přirovnat k archívnímu vínu, které léty zraje a nabývá na kvalitě.“ Těmito slovy zahájil rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs neformální setkání s novináři.

30.9.2011
SDÍLEJ:

Technická univerzita v Liberci. Ilustrační foto.Foto: Deník

Konalo se každoročně u příležitosti zahájení nového akademického roku. Ten letošní byl už devětapadesátý. Zahájen byl 27. září.
Letos se ke studiu na všech šesti fakultách přihlásilo 8833 uchazečů. Přijato jich bylo necelých pět tisíc. Kdo má rád přesná čísla, tomu je určen údaj 4771. I přes klesající demografickou křivku je to zhruba o tisícovku více zájemců, než jich bylo loni.

Podle kvót, které jednotlivým vysokým školám určuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, by liberecké univerzitě stačilo, kdyby v letošním akademickém roce nastoupilo do bakalářských programů 2608 studentů a do navazujícího magisterského studia 818 studentů. „Již teď je ale pravděpodobné, že zájem studentů ministerské kvóty převýší,“ potvrdil rektor. Ke 14. září potvrdilo zájem studovat v Liberci zápisem 3124 uchazečů.

Strojaři, textiláci, ale i učitelé a umělci

Zatímco v roce 1953, kdy byla škola s tehdejším názvem Vysoká škola strojní (VŠS) založena, si mohlo prvních 259 studentů vybírat pouze ze šesti jejích kateder, zaměřených na obory typické pro průmysl severních Čech: strojírenský, textilní, oděvní, sklářský a keramický průmysl, dnes škola nabízí studium na šesti fakultách!

Strojní, textilní, přírodovědně-humanitní a pedagogické, ekonomické, fakultě umění a architektury a fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

Před nedávnem se nabídka rozšířila o možnost studia na Ústavu zdravotnických studií v oborech Všeobecná sestra a Biomedicínská technika.

Před nedávnem přibyl ještě Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, pro který se staví nové výzkumné centrum za 800 milionů korun.

Kromě toho provozuje škola také Univerzitu 3. věku a jako jediná v ČR přišla s pilotním projektem takzvané Dětské univerzity, kde se základům techniky přibližují nadané, technicky založené děti ze základních škol. Desátým rokem tu také funguje takzvaná Univerzita Nisa, která dává šanci vysokoškolákům k lepšímu uplatnění v zahraničí. „Studenti se střídavě učí u nás a v Německu a studium probíhá v angličtině,“ přiblížil Zdeněk Kůs. Tu zatím absolvovalo 159 mladých lidí a během studia absolvovali praxi v 17 zemích.

Celkem TUL navštěvuje ve všech jejích ročnících 10 tisíc posluchačů. V celé ČR je v současné době zhruba 408 tisíc vysokoškolských studentů.

Zájem o TUL mají i v zahraničí

O studium na zdejší vysoké škole byl od samého začátku velký zájem i v zahraničí. Ten zůstává, pouze se mění struktura zemí, z nichž studenti přijíždějí.

„V současné době tu máme studenty z Číny, Indie, Mongolska, zemí bývalého Sovětského svazu, ale například i Egypta či Jihoafrické republiky. Zahraniční studenti tvoří zhruba pět procent celkového počtu,“ potvrdil rektor Zdeněk Kůs.

Jen na textilní fakultě, která má mezi zahraničními studenty nejdelší tradici, jich studuje 108. Jejich zájem svědčí o tom, že zdejší fakulta má v oblasti textilních technologií stále dobré jméno.

Textil: průmyslová špionáž se nekoná

I když se převážně jedná o studenty ze současných světových textilních velmocí, Číny a Indie, rozhodně to neznamená, že bychom přišli o to poslední, co České republice v oblasti textilu ještě zůstalo. Tedy výzkum a technologie. „Z čistě akademické sféry je ještě dlouhá cesta k vývoji a samotné průmyslové výrobě. Také je to finančně velmi náročná oblast na to, aby někdo okamžitě investoval do výroby nově objevených materiálů, jejichž vlastnosti se prokazují v laboratorních podmínkách,“ popřel podobné domněnky děkan textilní fakulty Aleš Linka.

Jak dodal, liberecké fakultě jde spíš naopak o příliv mozků, které by se podílely na rozvoji nových technologií. „Zvýší se tím také konkurenceschopnost českých studentů, kteří jsou spíše konzervativní a sami až na výjimky nemají o studium v zahraničí příliš velký zájem.
„Zahraniční ohlas vypovídá o tom, že u nás stále máme dost odborníků v oboru a že jsou to odborníci kvalitní,“ zdůrazňuje děkan. Nejlépe to dokazují výsledky posledních výzkumů, které zdaleka neskončily s vývojem slavného nanovlákna.

„Před dokončením je výzkum nové porézní membrány, která by svými vlastnostmi předčila i dosud využívané goratexové technologie. Výroba by mohla začít v řádech několika měsíců,“ prozradil Aleš Linka.

Během krátké doby by také měl být dokončen druhý z projektů, vývoj nanovlákenné příze a v Liberci by se mohla spustit její průmyslová výroba.

„Taková vlákna mají mnohem lepší vlastnosti, například košile z takových vláken je mnohem jemnější a příjemnější,“ popsal praktickou stránku výzkumu zdejší fakulty její děkan.

Výzkum přináší škole peníze

Výzkum v oblasti textilní výroby ovšem není zdaleka jediný, kterým se na liberecké univerzitě zabývají.

Další důležitou oblastí je také oblast medicíny. V minulosti šlo například o projekt zobrazování velmi přesných modelů obratlů, kostí a kloubů, určený budoucím lékařům, na němž se podíleli strojaři z katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti.

Jak připomněl rektor Zdeněk Kůs, významným přínosem pro medicínský výzkum by měla být i plánovaná laboratoř tkáňového inženýrství.
Všechny tyto aktivity pro školu ovšem nepředstavují jen vysokou prestiž na poli výzkumu, vědy a techniky. Z praktického pohledu přinášejí škole i nemalou část potřebného rozpočtu, který tvoří něco přes jednu miliardu. „Od státu dostaneme 416 milionů korun, ostatní peníze získáváme sami, díky nejrůznějším grantům i vědecké a výzkumné činnosti,“ potvrdil rektor. Mezi úspěšnými projekty jmenoval kromě známých nanotechnologií a nanomateriálů také sanační technologie pro zdejší průmyslové podniky, na jejichž výzkumu se s spolu s Fakultou textilní TUL významně podílí rovněž Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

Nestihli jste studovat v mládí? Nevadí

Liberec – Nemohli jste studovat kvůli „špatnému kádrovému profilu“, dětem nebo jste se zkrátka věnovali jinému oboru a rádi byste se konečně vzdělali v tom, co vás doopravdy baví? Právě vám je určena Univerzita třetího věku.


Jde o projekt celoživotního vzdělávání, který má dlouholetou tradici v zahraničí a před dvaceti lety se s velkým úspěchem „rozjel“ také u nás. A TUL patří ke školám, které vzdělání dospělým rovněž umožňuje.

Jak potvrdila mluvčí TUL Jaroslava Kočárková, celkem ji v Liberci absolvovalo už 381 posluchačů. „Letos se ke studiu přihlásilo 93 nových zájemců.

Novinkami letošního roku jsou podle mluvčí tato témata: Přemyslovci, Kreativní čeština, Československo po 2. světové válce, Tvůrčí myšlení a tvořivost a Spinning.

„Největší zájem je o poslední novinku – Přemyslovce a zájem i nadále zůstává o téma Mytologie,“ prozradila Jaroslava Kočárková.
„Nově je možné studovat i dva ucelené obory. Kulturně historická a antropologická studia a Ucelené studium digitální fotografie,“ dodala.
Pro zájemce o studium v cizím jazyce je pak určen předmět Francouzština v francouzském jazyce. Jak dále prozradila mluvčí technické univerzity, program celoživotního vzdělávání získal letos v srpnu podporu projektu s názvem More than Neighbours (Víc než jen sousedé), na kterém se budou podílet i studující Univerzity třetího věku z dalších pěti zemí. Španělska, Itálie, Polska, Belgie a Německa.
„V rámci tohoto projektu se budou zabývat industriálními stavbami a jejich druhotným využitím a svou práci budou následně prezentovat v angličtině na dvou společných setkáních v Německu a Itálii.

Univerzita třetího věku je určena středoškolákům či vysokoškolákům, kteří překročili hranici 50 let věku. Studium je zpoplatněno a probíhá buď v rámci jednoho či více semestrů.

Školné se pohybuje od 500 do 1800 korun za semestr, záleží na volbě předmětu. Letošní kurzy začínají už v pondělí 3. října.
Kromě zmíněných předmětů nabízí Univerzita třetího věku při liberecké TU i jednorázové kurzy na téma Liberecká vlastivěda a malířská zákoutí.

Autor: Jana Švecová

30.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Ilustrační foto.

Kam za sportem na Českolipsku

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Agresivní psi zaútočili na automobil strážníků

Českolipsko - Pneumatiky služebního auta českolipských strážníků odnesly řádění dvou agresivních psů, kteří v týdnu utekli z firemního areálu nedaleko autodromu v Sosnové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení