Řeč je totiž o počítači PC 386.

PC 386 nastoupil svou úřednickou dráhu v Novém Boru již v roce 1991. Jeho pořizovací hodnota byla tehdy závratná, a to 50.596,80 Kč. Počáteční investice se ale vyplatila. Tehdejší výkřik moderní výpočetní techniky se pyšnil operační pamětí 4 – 8 MB, mohlo v něm také běžet hned několik programů najednou. O jeho kvalitě pak svědčí právě to, že vydržel na své pracovní pozici celá dvě desetiletí. Zub času si však postupně vybral daň i na odolném PC 386.

„Počítače jsou obecně považovány za vysloužilé a zralé na výměnu asi tak po pěti až sedmi letech. Tento PC 386 tak pomyslný důchodový věk computerů překročil třikrát,“ zhodnotil Michal Striegl, vedoucí pracoviště informačních technologií.

Přesluhuje polovina počítačů

Na svém devátém zasedání v minulém týdnu proto zastupitelé města rozhodli, že tohoto stárnoucího pracanta již pošlou na zasloužený odpočinek. PC 386 ale není jediným počítačem, který už překročil hranici životnosti.

„Zhruba polovina počítačů, které mají zaměstnanci Městského úřadu v Novém Boru na svých stolech, jsou staré sedm až osm let. Zatím ale slouží a úřednickou práci zvládají bez větších problémů. Protože finanční prostředky určené na modernizaci techniky jsou omezené, žádná radikální výměna za nové se v nejbližší době nechystá,“ uzavřel Michal Striegl.

Jana Maněnová