Doslova ze židle nadzdvihla pozvánka na konferenci o cestovním ruchu Pavla Tomáška, majitele hostince v Novinách pod Ralskem. Za přednášky, které by měly živnostníkům pomoci v podnikání, má zaplatit deset tisíc korun a pozvaný státní úředník pouhé dva tisíce.

„Je to nemorální a neetické. Prohlubuje se jen současná propast mezi státní správou a podnikateli,“ zlobí se Pavel Tomášek, majitel hostince U zlaté lípy v Novinách pod Ralskem.

Konferenci o realitě a naději cestovního ruchu zajišťuje soukromá pražská společnost Blue Events ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Během tří dnů mají podnikatelům radit špičky v oboru, jak zlepšit služby, jaké mají zvolit doplňkové aktivity nebo co vařit, aby se oživilo podnikání v cestovním ruchu a pohostinství.

Dostali slevu

Ovšem podnikatel, o jehož existenci se v době krize bytostně jedná, má za účast na akci zaplatit deset tisíc korun. Oproti tomu na pracovníky ministerstev nebo úředníky odborů krajských, městských či obecních správ čeká speciální nabídka.

„První den je zdarma. Za zvýhodněnou cenu dva tisíce čtyři sta korun se mají možnost účastnit druhého dne programu i se slavnostním večerem v golfovém klubu,“ píše se v pozvánce na konferenci.

Spojují dva světy

Podle Barbory Krásné z Blue Events s.r.o. je konference pořádaná jako osvětová akce, která má propojit dva světy, podnikání a úředníků.
„Vzhledem k tomu, že se na konferenci podílí i ministerstvo, ani nemůžeme první den akce zpoplatnit. Slevu na druhý den jsme zvolili, abychom předešli tomu, že by delegáti ze státní správy a samosprávy přišli pouze na tři čtyři hodiny během prvního dne. Chceme, aby byli přítomní alespoň dva dny a naplnil se tak smysl konference,“ vysvětlila Barbora Krásná.

„Za svoji účast klidně zaplatím, protože čekám, že se dozvím něco, co mi pomůže v podnikání. Ale nechápu, proč by si měli úředníci užít hezký víkend za peníze daňových poplatníků. Jaký je smysl konference? Abychom jim zaplatili, že vůbec přijdou. Tohle je zřejmě realita a podpora cestovního ruchu,“ shrnul Pavel Tomášek.