Lidé se nejdříve obrátili na Městský úřad obor životního prostředí v České Lípě, jejich stížnost byla uznána jako oprávněná. A mělo dojít k okamžité nápravě. To se ovšem nestalo, a tak se občané obrátili na krajskou inspekci životního prostředí.
Česká inspekce životního prostředí v Liberci na základě petice od obyvatel Svárova provedla šetření ve všech firmách, na které byla stížnost podána. Jednalo se o Proinex Coating, MTC Doza a Autolakovnu Marek Bříza, všechny tyto firmy svým provozem obtěžují občany Svárova již řadu let. Až nyní se Svárovským začíná blýskat na lepší časy.

„Provedli jsme kontrolu ve všech jmenovaných firmách. Vše je ještě v šetření a budou následovat i další kontroly. Zatím vám opravdu nemohu více říci, dokud nebude řízení ukončeno. Každopádně určitě dojde k viditelnému zlepšení,“ řekl Deníku Milan Drbohlav z České inspekce životního prostředí v Liberci.


Podle občanů Svárova ještě žádný výrazný posun k lepšímu nenastal, ale doufají, že se to brzy změní.


„Máme zatím jen ústní vyjádření, že ve všech dotčených firmách byly nalezeny závady, které musí do určitého termínu odstranit. Můžeme jen doufat, že to bude brzy,“ uvedla Dagmar Franková, jedna z iniciátorek petice.


Svárovští doufají, že tentokrát jim dají úřady za pravdu a dojde k opravdu viditelné nápravě. Nezbývá než počkat na vyjádření České inspekce životního prostředí. Deník bude případ samozřejmě sledovat.