Ve svém volném čase se obětují pro druhé a perfektně zvládají své aktivity skloubit s péčí o rodinu i zaměstnáním. Tři dámy z Českolipska se uchází o titul Žena regionu Libereckého kraje v soutěži Senátu České republiky.

Nominovanou je předsedkyně Českolipské Vesny a bývalá učitelka Eva Barkmanová, sbormistryně z Mimoně Regína Krchňáková a ředitelka občanského sdružení Rodina v centru Petra Vlčková z Nového Boru. Zda uspějí v konkurenci dalších úspěšných žen, závisí na výsledku hlasování, které poběží až do pondělí 2. března.

Čím tyto ženy přesvědčily své okolí o tom, že právě ony si účast v soutěži zaslouží? U šestasedmdesátileté Evy Barkmanové jde zajisté o silný příběh, na jehož začátku stojí zákeřná nemoc a na konci poté pomoc lidem, které postihl stejný osud.

Předsedkyni Vesny nominoval senátor

Ženu, která sedmým rokem působí jako předsedkyně organizace pro onkologické pacienty, nominoval senátor pro Českolipsko a bývalý starosta obce Okrouhlá Jiří Vosecký.

„Rozhodování nebylo složité. Vzpomněl jsem si na paní Evu Barkmanovou, která už na základní škole v Novém Boru učila mého syna Martina. Její život a příběh je přitom mnohem pestřejší a byla by obrovská škoda ho opomíjet a ne(d)ocenit," říká Vosecký.

Mimoň má básnířku a hudebnici Regínu

Své želízko v soutěži má také město Mimoň, odkud pochází Regína Krchňáková. Sbormistryně pěveckého sboru Zpěvandule, učitelka v základní umělecké škole a nově také autorka básnické sbírky Na dně je okno do nebe.

Jak podpořit kandidátky z ČeskolipskaHlasovat v 6. ročníku soutěže Senátu České republiky Žena regionu je možné na webových stránkách www.zenaregionu.cz až do pondělí 2. března. Vítězka regionálního kola, která následně postoupí do celostátního finále soutěže a zúčastní se slavnostního galavečera v Praze, by měla být známá nejdéle v období od 3. do 8. března.

„Kniha pro mě znamená zlomový bod," říká o sobě žena, kterou v životě významně ovlivnil například spisovatel Jiří Žáček nebo nedávno zesnulý hudební skladatel Pavel Jurkovič.

Podle Krchňákové by ženou regionu měl být člověk, který to, co dělá, dělá s otevřeným srdcem. „Mělo by ho to bavit a zároveň by to měl dělat nezištně," říká. „Já jsem člověk, který práci vidí jako drobné střípky, které spolu tvoří mozaiku. Řídím se intuicí, není v tom žádný kalkul nebo plán," dodává hudebnice, kterou do soutěže přihlásila maminka jednoho z jejích žáků Libuše Pitnerová.

Tajná nominace pro ředitelku z Boru

Komu vděčit za důvěru a účast v soutěži je ale překvapivě velkou záhadou pro ředitelku novoborského sdružení Rodina v centru Petru Vlčkovou.

Bývalá učitelka v jazykové škole, projektová manažerka, metodička hodnotící kvalitu výuky a později zakladatelka úspěšného občanského sdružení se totiž o nominaci dozvěděla až od koordinátorů soutěže. „Jsem rozhodně překvapená, že jsem byla nominovaná, že vůbec někdo má chuť takovou soutěž dělat. Vnímám fajnově, když žena podporuje jinou ženu," chválí Vlčková. „Petra je velmi aktivní a její největší snahou je dát všem dětem šanci vyrůst ve spokojené a bezpečné rodině," píše se mimo jiné v nominačním profilu Petry Vlčkové. Autor? Neznámý.