Současné vedení radnice nemá jasný plán. Může se stát, že těžce nastřádané peníze se rozpustí například v pokutách, které v řádech desítek milionů udělil městu finanční úřad za pochybení při čerpání státních dotací v minulosti. ČTĚTE VÍCE: Za chyby zaplatí státu miliony

Snížili schodek

Letošní rozpočet je v červených číslech o 2,6 milionů korun, kdy na straně výdajů je 43 milionů. Rozdíl mezi příjmy a výdaji vyrovnaly finance z předchozích let. V podstatě se tak kopíruje situace města v loňském roce.

Tehdy šenovská radnice hospodařila s nejúspornějším rozpočtem za posledních jedenáct let. Vinou špatného hospodaření předcházejících představitelů města, odvolaných v listopadu 2009, začali s tříapůlmilionovým schodkem. Za necelých deset měsíců, než se po loňských komunálních volbách opět vystřídalo vedení města, dokázali schodek snížit o milion a vytvořit již zmíněnou téměř třímilionovou rezervu.

Silnice, školka…

Tu navrhl zastupitel Petr David rozdělit mezi několik položek v navrhovaném rozpočtu pro letošní rok. „Milion korun by měl jít na opravy komunikací, půl milionu by se mělo převést ve prospěch Mateřské školy Pískovec a čtyři sta tisíc na kino kvůli budoucí digitalizaci. Sto tisíc by měla dostat mateřská a základní škola na Práchni,“ upřesnil David.

Jeho vizi podpořila Jitka Bouchalová, která podotkla, že v průběhu roku se mohou peníze rozkutálet. „Vytvořená rezerva by se měla investovat do obecního majetku. Pokud ji zařadíme do rozpočtu, budeme se tím muset řídit a konečně se mimo jiné opraví alespoň část komunikací, které jsou v katastrofálním stavu. Půl milionu pomůže i školce na Pískovci, kde je nutná rekonstrukce,“ argumentovala Bouchalová.

Padne na pokuty

S tím se ale neztotožnili koaliční zastupitelé a ani vedení města. „Je mi líto takhle rozpustit rezervu. Dnes ještě nevíme, kolik budeme muset zaplatit na pokutách. Můžeme sestavit náš orientační zásobník projektů a v něm stanovit některé priority,“ reagoval starosta František Kučera.

S tím ale Jitka Bouchalová nesouhlasila a upozornila, že vzhledem k ročnímu období a nutným přípravám, které investicím předcházejí, už měli mít priority stanovené.

Rozdělení tří milionů do rozpočtu, díky nimž se mohl alespoň částečně zlepšit stav městského majetku, neprošlo o jeden hlas. Stejně tak o pouhý jeden hlas prošla navržená verze rozpočtu na letošní rok.

POZNÁMKA RADMILY POKORNÉ

Kdo nic nedělá, nic nezkazí

Toreador rozdráždí býka rudým hadrem. Politika stačí pošťouchnout pochválením jeho konkurence. A to se pak dějí věci. Dávno bývalý starosta Kamenického Šenova Ladislav Flégl ocenil několikaměsíční působení Jaroslava Andrysíka a Jitky Bouchalové na šenovské radnici. Ti při svém příchodu našli vybílené konto města. Svým následovníkům jej předali s několikamilionovou rezervou. To vše za velmi krátkou dobu.

Jenže veřejná pochvala směřovala k radním. „Vezměte si z nichpříklad,“ nabádal Ladislav Flégl. Hned přišla studená sprcha: „Všichni víme, jak se vytvořila rezerva. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jen se podívejte, v jakém stavu nám přenechali techniku na zimní údržbu,“ zahřímal nováček Harry Knie. „A v šuplíku faktury za šest set tisíc,“ nenechal se zahanbit starosta František Kučera.

Slušelo by se upřesnit, že díky „nicnedělání“ pochválených leží v bance tři miliony a že do několik let neudržovaného vozového parku přibyl nový malotraktor. Jenže i na malém městě je politická opozice ke svým předchůdcům kritická. Těžko se pak hledá jakákoliv shoda. Musí postačit slova Ladislava Flégla: „Děkuji, že jste se zamysleli.“