Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útulek letos trhne rekord

Dobranov - Útulek pro zaběhnuté psy v Dobranově u České Lípy zažívá letos rekordní rok

29.7.2008 15
SDÍLEJ:

Kapacita dobranovského útulku už nestačila. Postavili zde proto nový pavilon, do kterého se nastěhují psi hned, jak nabyde právní moci kolaudační rozhodnutí, což bude už za dva týdny.Foto: Deník/Petr Jeník

Útulek pro zaběhnuté psy v Dobranově u České Lípy zažívá letos rekordní rok, který by měl v počtu ubytovaných a vydaných psů předčít i rok loňský. Už ten se zdál provozovateli útulku Janu Vávrovi jako velmi hektický.
„V loňském roce jsme do útulku přijali 570 psů. Přibližně třicet se jich vrátilo jejich původnímu majiteli, některé jsme museli bohužel nechat z různých důvodů utratit a zbylé psy se nám podařilo udat novým majitelům,“ shrnuje Jan Vávra loňský rok. Důvodem pro utracení psa jsou podle něj nevyléčitelné nemoci, či velká agresivita psů vůči lidem.
„Do dnešního dne jsme letos přijali už 340 psů a to je teprve konec července. Vypadá to tedy, že se loňský rekord ještě zvýší,“ dodává s tím, že nejhorší období útulek teprve čeká.
Tím nejhorším obdobím má na mysli konec prázdnin, kdy se lidé vrací z chalup a psi, které si pořídili na začátku prázdnin, už nemají kam dát. „Kočky na chalupách lidé nechávají, ale psi vypustí s klidným svědomím někde u silnice nebo přiváží v lese a ti pak končí v hrozném stavu u nás.“ Dalším takovým obdobím je pak podle něj konec chalupářské sezóny koncem září a začátkem října.
Psy do útulku přijmou do speciálních kotců pro to určených, nechají je očkovat a pak jsou umístění dva týdny v karanténě. Po dvou týdnech je pak ubytují v některém z moderních kotců a starají se o ně do té doby, než pro ně najdou nový domov.
„Někteří psi se tu neohřejí ani pár dní. Na některá plemena tu lidé dokonce čekají v pořadnících. To jsou například štěňata německých ovčáků. Stejně velký zájem je o malá plemena, která se dají chovat v panelákových bytech,“ říká Jan Vávra. „Horší to pak je s velkými a starými psy. Ti se umisťují hůře, ale i to se nám daří vcelku dobře. Hodně nám v tom pomáhá internet,“ dodává.
Díky internetu, kam pravidelně umisťují fotografie svých nových přírůstků, si pro psy do dobranovského útulku jezdí lidé z celé republiky. „Internet je naše spása. Psů bez pánů stále přibývá a my jsme museli najít řešení, jak se jich co nejrychleji zbavovat a řešení jsme našli na internetu,“ vysvětluje Jan Vávra.
Na dotaz, zda se setkal s tím, že by někdo chtěl psa z útulku pro maso, odpověděl: „Nikdo sem nepřijde a přímo to neřekne, ale setkal jsem se s tím, že se mě pán zeptal, jestli tu nemám nějakého dvouletého přibližně desetikilového pejska. Na rase či povaze mu nezáleželo a mně bylo jasné, na co ho chce. Nevybíravým způsobem jsem mu řekl své a už se tu od té doby neukázal.“

Autor: Petr Jeník

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Žáci 1. A ZŠ K. H. Máchy Doksy s paní učitelkou Danou Valešovou.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení