Zatím má volné kapacity. To se ale s následujícími dny změní. Psí útulek v Dobranově se připravuje na konec ledna, kdy očekává největší nápor štěňat, která byla pod vánočním stromečkem jako dárek pro děti. Jenže během několika týdnů se z nich stala přítěž, o kterou se už rodina nechce starat. Se smutnými příběhy „těch nechtěných" se dobranovský útulek vypořádává každý den.

„Zatím máme tři nové přírůstky, ale ti jsou zaběhnutí ze Silvestra. Zmatení rachejtlemi," vypráví Jan Vávra, provozovatel dobranovského útulku. „Na nechtěné dárky je ještě brzo, protože děti měly až doteď prázdniny. Lámat chleba se začne až nyní, když přijdou další povinnosti a psi doma něco roztrhají, než se rodina vrátí ze školy a z práce. Ten nárůst očekávám v druhé půlce ledna."

V loňském roce to bylo v Dobranově stejné. Psů, jako nechtěných dárků, se sešlo v útulku nakonec osmadvacet.

Útulek ale prožívá Vánoce i z té pozitivní stránky. Většinou se najde celá řada dobrodinců, kteří dobranovským hafanům přivezou velké množství krmiva a dobrot. Skládají se na ně dokonce celé školy. Z České Lípy letos pomohla Pátovka i ZŠ Špičák, malá škola v Mimoni v Mírové ulici už potřetí zorganizovala materiální sbírku „Pro psí tlapky", která nakonec vynesla rovný metrák nejrůznějšího krmiva.

Konec roku pro útulek také znamená větší frekvenci psů v souvislosti se zaběhnutím během silvestrovských oslav, kterých se většina psů bojí. Letos lidé nahlásili celkem dvacet ztracených psů, ale nálezci sem dovezli jen tři, další zůstali někde venku.

www.utulek-dobranov.estranky.cz