Za přísnějších hygienických podmínek mohli zájemci v pondělí navštívit českolipské Centrum textilního tisku, jehož výstava dokumentuje bohatou historii textilní výroby v regionu. „Za dva týdny zpřístupníme i hrad Lipý, ve kterém chystáme několik novinek,“ netajila nadšení ředitelka příspěvkové organizace Kultura Česká Lípa Tereza Vraná.

Obnovení provozu se dočkala i pokladna Kulturního domu Crystal. „Všechny vstupenky na přeložené akce zůstávají v platnosti, ale pokud by se někomu termín nehodil, může originální vstupenky vrátit v předprodeji. Na vrácení vstupenek nebo vyzvednutí rezervací zákazníci spěchat nemusí, na vše je dostatek času do konce září,“ upřesnila Vraná.

Českolipané se mohou těšit na oživení kulturního života, v budoucnu proběhne ve městě koncert zpěvačky Barbory Polákové či skupin Čechomor a Tři sestry.

Stavba silnice. Ilustrační foto.
Liberecký kraj opravuje silnice. Miliardu dala Evropská unie

V pondělí otevřelo brány i Městské kino v Novém Boru. Jeho kapacita je kvůli dodržení rozestupů snížena na 68 míst a za vstupenku zaplatí návštěvník sto korun. „Pro první dny kino do programu zařadilo české filmy, včetně dokumentu o sexuálních lovcích dětí na internetu V síti, nebo úspěšnou animovanou pohádku pro celou rodinu Frčíme,“ řekla tisková mluvčí města Nový Bor Radmila Pokorná.

V úterý mohou zájemci zavítat do novoborského Sklářského muzea, kde probíhá výstava Sklo Vladimíra Kleina k jeho životnímu jubileu. Stálou expozici rozšířily nové exponáty, mezi nimi je například exponát roku 2020 Tentaculum Karolíny Kopřivové. „O víkendu 16. a 17. května bude možné navštívit Sklářské muzeum zdarma v rámci Mezinárodního dne muzeí, který připadá na 18. května,“ doplnila Pokorná.

Obnovená výuka

Do školních lavic se v některých základních školách vrátili žáci 9. ročníků. „Primárně se zaměříme na přípravu k přijímacím zkouškám z českého jazyka a matematiky. Výuku jsme rozdělili do skupin o maximálním počtu patnácti žáků a samotné rozdělení proběhlo napříč třídami s ohledem na druh školy, na kterou se žáci hlásí,“ nastínil situaci ředitel českolipské ZŠ Partyzánská Karel Minařík.

Žáci, kteří nebudou do školy docházet, se musí zapojit do on-line vyučování. „On-line výuka zároveň pomáhá zvládnut situaci samotným rodičům. Pedagogové museli během krátké doby přejít na zcela odlišný způsob práce, což je vedlo k intenzivnímu sebevzdělávání,“ doplnil Minařík. V rámci ní například vytvořili žákyně osmých a devátých ročníků interaktivní on-line mapu.

Fantomas alias Vasil Simkovič.
Až skončí Jágr, skončím i já. Snad to dotáhne do padesátky, doufá Fantomas

Za přísných hygienických opatření obnovila svou činnost i ZUŠ Česká Lípa. „Dále jsme přijali také organizační a provozní opatření. Týkají se hlavně pohybu žáků a učitelů ve škole a nošení roušek. Někteří učitelé přemístili svou skupinovou a kolektivní výuku do sálů, kvůli dodržení rozestupů mezi žáky,“ sdělil ředitel školy Marek Kučera. Obory budou probíhat buď formou vzdálené výuky s možností domluvy osobní konzultace s vyučujícím, nebo prezenčně do patnácti žáků. Děti přivítá i Dům dětí a mládeže Libertin. „Zájmové útvary začnou v omezeném režimu, u některých budou probíhat tréninky venku, a některé se znovu již neotevřou,“ dodala zástupkyně ředitelky a vedoucí oddělení předškolního věku Štěpánka Mimrová.

Uvolňování opatření se dotklo i profesionálního fotografa Víta Černého. Od prvního nařízení spojeného s epidemií koronaviru, kdy se zakázalo pořádat akce nad 100 lidí, se pro něj jakoby zastavil čas.  „Až na pár focení rodin venku žádné focení nepřibylo. Spíše je vše ve fázi plánování. Pomalu s klienty mluvíme o uskutečnění focení. Stále však devadesát procent mých zakázek nemůžeme zrealizovat,“ posteskl si Černý.

Po dlouhé době mohli vyrazit lidé do kadeřnictví, pro pány otevřel B&S Barbershop a milovníci pohybu a cvičení si mohli v českolipských fitness centrech zacvičit bez roušky a dát si pořádně do těla. V Novém Boru zase ve čtvrtek 14. května proběhnou všeobecné trhy na náměstí Míru.

Školky za týden, hrady ještě později

Mateřské školy zřizované městem se v Lípě otevřou v pondělí 18. května, o týden dříve než bylo v plánu „S postupným rozvolňováním přísných opatření proti koronaviru se začíná rozjíždět ekonomika a spousta rodičů již potřebuje chodit do práce. Děti už jsou doma mnoho týdnů a chápu, že situace pro rodiče není jednoduchá. Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci na Českolipsku tak chceme rodičům a zaměstnavatelům vyjít vstříc a školky otevíráme dříve, než jsme původně zamýšleli,“ řekla starostka České Lípy Jitka Volfová

Ve stejný den přivítají děti i školy v Novém Boru. Výjimkou je MŠ Srdíčko v Palackého ulici, kde bude probíhat rekonstrukce. „Docházka dětí do mateřinek je dobrovolná. Rodiče, kteří si nechají děti i nadále doma, nebudou platit školné a udržovací poplatky. Mateřské školy budou mít otevřeno i během letních prázdnin, aby mohli rodiče dohánět ztráty v zaměstnání,“ upřesnila tisková mluvčí města Radmila Pokorná. Školky zprovozní i v Mimoni.

Ilustrační foto.
V České Lípě srazilo ráno osobní auto seniorku. Zranění byla naštěstí lehká

V pondělí 25. května začne opožděná návštěvnická sezona hradů a zámků. V nich se život během zavření bran nezastavil. V Zákupech pokračoval úklid prohlídkových tras a probíhaly práce v zahradě i přilehlém parku. V Horní Libchavě zase natáčeli tvořivá videa pro děti. Na Bezdězu svou pozornost zaměřili na skladovací prostory, které probrali a vyhodili nepotřebné věci. „Přeji všem turistům i návštěvníkům našich krásných památek pevné zdraví a hodně šťastných kilometrů při jejich cestách za poznáním,“ vzkázal kastelán hradu Kamil Seidl.