Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už 11 let chodí Ital Gianluca Ratta po Evropě. Zastavil se ve Skalici

Skalice u České Lípy – Přes 44 tisíc kilometrů v nohách, prošlapaných 42 párů bot, jedenáct let na cestě Evropou. Sám, jen s batohem, GPS a fenkou Shirou..

7.6.2012
SDÍLEJ:

Jen jednou byl Gianluca Ratta za celých 11 let na svých cestách nemocný. V jeskyni ve Skalici u České Lípy, kde se byl podívat, mu ale po určité době zima byla. Foto: Deník/Vít Černý

Bez mobilu, počítače, bez představy, kde bude spát, co bude jíst, koho potká. Takový je život dnes čtyřicetiletého Itala Gianlucy Ratty z Turína. Vybral si ho sám. „Když jdu, tak mám pocit, že žiji. Pokud musím někde zůstat několik dní na jednom místě, umírám. Cesta je pro mě to nejdůležitější," svěřil se chodec se svým mottem.

Autorka článku se s ním setkala v úterý odpoledne ve Skalici u České Lípy. Obec se stala jednou ze zastávek na jeho dlouhé pouti. Podobně jako tisíce dalších.

Prošel půl Evropy

K zemím, které Gianluca Ratta prošel, patří Francie, Německo, Švýcarsko, Rakousko a samozřejmě jeho rodná Itálie. Na území České republiky se objevil nedávno v Liberci, v pondělí v Brništi a ve středu v pět hodin ráno se vydal na cestu směrem do Ústí nad Labem. Zastaví se například ve Slunečné nebo v Žandově. A jak to vypadá, když do některé z obcí dorazí?

Razítko pro Guinese

„Jako první jdu na úřad. Tam poprosím o potvrzení pro Guinessovu knihu rekordů. Do formuláře potřebuji razítko a datum, kdy jsem v obci byl. Pokouším se totiž o zápis  za nejdelší pochod člověka se psem. Potom většinou jdu na návštěvu místní školy," vysvětlil anglicky rekordman. Některá slovíčka však umí česky, jako správný cestovatel je pochytil během pochodu. Například ahoj, děkuji, prosím, voda, pes, kočka, úřad nebo starosta.

mapa

Rattův program obsahoval i skalickou jeskyni, kterou si za doprovodu velitele jednotky skalických dobrovolných hasičů Jiřího Havnera mohl prohlédnout. Na sobě měl jednoduchou bílou košili, kraťasy a pantofle. „Mám jedno oblečení na chůzi a jedno na dobu odpočinku," okomentoval svůj oděv Ratta.

Peníze nepotřebuje

V jeskyni pod zemí byl poprvé. Vše si fotil, ptal se na živočichy, kteří jeskyni obývají, i na okrové zabarvení skal. Na otázku, z čeho žije, odpověděl, že peníze nepotřebuje. „Lidé se mě neustále ptají na peníze, na materiální věci. Ty ale nejsou důležité, jsou jen okolo vás. Podstatné je, co máte v sobě, ve svém srdci a mysli. To, co cítíte, to jste vy. Peníze k životu nepotřebuji. Mám všechno. Jsem svobodný člověk, nemám ženu ani děti, jen matku a sestru. Občas se k nim vracím na Vánoce, ale už jsem v Itálii dva roky nebyl," řekl chodec.

Jeho touha po životě, jaký žije teď, má kořeny už v jeho útlém dětství. V sedmi letech přišel o otce a tehdy se vydal na svou první plavbu po Atlantiku. Ve škole ho bavil hlavně zeměpis, a tak se ve svých 28 letech se rozhodl vydat na velkou cestu.

„Víte, já žiji svůj sen. Už jedenáct let. A nevyměnil bych to za nic. Baví mě potkávat lidi, zajímají mě ostatní města, příroda, zvířata. Mám rád, když mě lidé pozvou k sobě domů, jsme jako rodina. Líbí se mi ten pocit. Píšu o tom všem už druhou knihu. Videa a fotky ode mě si můžete najít na internetu," upřesnil Gianluca Ratta. Krajinu severních Čech popisuje jako velkou zahradu, ve které mají jednotliví lidé svoje malé zahrádky.

„Víte, mám raději zimu. V tomhle opravdu nejsem pravým Italem. Chladnější počasí je lepší pro svaly, jde se mi pohodlněji. Navíc i mému psovi to vyhovuje. Ale tady už mi přeci jen není úplně příjemně," poznamenal dobrodruh po zhruba tři čtvrtě hodině v temné skalické jeskyni.

Po celou dobu se však usmíval. Smích ho přešel v momentě, kdy jsme v dálce opět uviděli denní světlo. „To už je konec? Škoda. Je mi líto, že se musím rozloučit. Ale jsem rád, že jsem tu s vámi mohl být. Víte, nekupuji si žádné suvenýry, stačí mi, že si vás uchovám ve svém srdci, že na vás budu mít vzpomínku. Lidé mě velmi často obtěžují svými strachy a problémy. Ale já jim říkám, aby toho nechali. To, jaký žijí život, je jen jejich rozhodnutí. Jedině vy jste si tento život zvolili. Stejně tak jako já jsem na své cestě," poznamenal Gianluca Ratta.

A bude mít někdy vaše cesta konec, ptám se ho při loučení. „To neřeším. Pro mě je celý život tady a teď, dnes s vámi. Je mi jedno, co bude zítra, za týden, za deset let. Vím, kam mám dojít, ale je mi úplně jedno kdy tam dorazím. Jen jsem si jistý, že tam dojdu," doplnil Gianluca Ratta.

mapa

GIANLUCA RATTA, spisovatel, chodec

Gianluca Ratta. - je mu 40 let, pochází z Turína v Itálii


- má matku a sestru, otec mu zemřel, když mu bylo sedm let


- už 11 let chodí napříč Evropou. Za svou cestu nachodil přes 44 tisíc kilometrů, roztrhal při tom asi 42 párů bot


- na cestách je se svým psem, fenou Shirou, která je křížencem huskyho


- pokouší se o zápis do Guinesovy knihy rekordů za nejdelší pochod člověka se psem


- nemá manželku ani děti

Autor: Kristýna Brožová

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení