V pondělí odpoledne tam totiž v jedné části obce zamrzl vodovod. Lidé tak nakoupili zásoby pitné vody v pet lahvích, nabrali vodu z potoka a čekají, kdy pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací vodovod rozmrazí.

To, že jim neteče voda, nahlásili lidé již v pondělí v podvečer, pracovníci SČVaKu ale dorazili až v úterý odpoledne a začali vodovod zahřívat. Vodovod ale nepovolil, a tak se pracovníci pokusí vodu rozmrazit opět ve středu dopoledne. Obyvatelé ze zasažených domů se tak musí obrnit trpělivostí.

Podle mluvčí SČVaKu Ivety Kardianové řeší jejich zaměstnanci podobných havárií desítky denně. Vodovodní potrubí v Libereckém kraji zamrzá a praská díky silným mrazům, které v regionu panují už více než týden. Teploty v noci se na mnoha místech pohybují okolo dvaceti stupňů pod bodem mrazu, přes den to není o moc lepší. Lidem zamrzají dokonce i vodoměry. Pracovníci SČVaKu se tak nezastaví.

„Země vlivem extrémně nízkých teplot promrzá do stále větší hloubky, a havárií tak bude zřejmě ještě přibývat, další se objeví, až začne země povolovat,“ poznamenala Iveta Kardianová.

Zamrzlým vodoměrům by lidé měli podle mluvčí předcházet tak, že je pořádně zateplí. „Stále hodně lidí to ale podceňuje,“ doplnila Iveta Kardianová.