Je to nejstarší sklářská škola na světě. Ale také zařízení, kterému dlouhodobě chybí velké investice do jejího vybavení. A v posledních letech je to především naprosto bezvládné rukojmí, které si jako štít pro řešení svých osobních zájmů berou politici, konkurenční školy, současní i bývalí učitelé i soukromé osoby, které zdánlivě nemají se školou vůbec nic společného.

To je Střední umělecko-průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Po několika měsících útlumu se kdysi slavná škola opět zmítá v další krizové situaci. Jejím ohniskem je znovu ředitel Petr Kolč.

Liberecký kraj čeká na podklady

Školská rada, ve které zasedají učitelé, rodiče i studenti, totiž navrhla Libereckému kraji jako zřizovateli, aby Kolče odvolal. Kraj, jenž ze zákona skutečně může na základě návrhu školské rady ředitele odvolat, shromažďuje podklady, a škola tak denně zažívá situace, kterým dávají rámec lidé, jež se vzájemně nemají rádi.

„Jedná se stále o to samé. Vadím lidem, kteří neunesli, že už tu není bývalý ředitel a jsem tu já. Jak sami řekli, chtějí mě odstranit i za cenu, že to poškozuje školu," tvrdí ředitel Petr Kolč a naznačuje, v čem tkví zárodek celé kauzy.

Kolče totiž do funkce dosadilo předchozí vedení kraje v čele s tehdejším radním Ciklem, jenž vedl otevřenou válku s bývalým ředitelem školy Františkem Janákem. Jejich spory dnes řeší soudy, před kterými se Janák snaží dokázat, že jeho odvolání je neplatné. „Stojí proti mně zbabělci. Nikdy mi nic neřekli do očí. Když se potkáme na ulici, otáčejí se a odcházejí pryč. Na rovinu se mnou nejednají," stěžuje si Kolč.

Zřizovatel školy, Liberecký kraj, celou situaci sleduje. „Rozhodli jsme, že odvolání ředitele projedná rada kraje, až budeme mít souhrn několika podkladů. První dostaneme od české školní inspekce, která školu nedávno kontrolovala, a druhým bude jednoleté hodnocení ředitele školy krajským školským odborem. Podle těchto podkladů pak rada rozhodne o odvolání či neodvolání ředitele," říká Alena Losová, členka rady kraje, zodpovědná za rezort školství.

Zajímavostí je, že sama Losová je také členkou školské rady, která navrhuje Kolčovo odvolání. Mimořádného jednání, na kterém se rozhodlo o návrhu odvolat ředitele, se ale neúčastnila. I kdyby byla proti odvolání, na věci by to nic neměnilo, pro odvolání totiž byly čtyři hlasy. „Sama bych se zřejmě hlasování zdržela," říká dnes Losová. „Vím o problémech, které ve škole jsou, ale nemyslím si, že všechno je jen vina ředitele."

Iniciativa bojuje po celé republice

Kromě některých zaměstnanců školy, studentů a jejich rodičů, brojí proti řediteli Kolčovi především sdružení občanů s dlouhým názvem „Iniciativa pro zachování Střední umělecko-průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově a její rozvoj".

Její boj řídí především novoborský občan Josef Starosta, který se stará především o široké i mediální povědomí o problémech školy. Deník má k dispozici kopie dopisů, ve kterých Starosta intervenuje proti řediteli Kolčovi například u vedení poslanecké sněmovny, u několika bývalých i současných poslanců, u vedení Senátu i několika senátorů i u hejtmanů jiných krajů.

Starosta psal také Evropskému parlamentu. Z toho českého mu odpověděli, že se celou věcí bude podrobně zabývat ministerstvo školství i senátní výbor pro vzdělávání, vědu a kulturu.

Petici podepsaly už stovky lidí

Josef Starosta je také iniciátorem petice, která požaduje „ustanovení osobnosti respektované v uměleckém sklářství do funkce ředitele školy". Petici, která se dnes skládá ze tří desítek listů, už podepsaly stovky lidí z Českolipska i jiných částí republiky.

Zda k odvolání ředitele Petra Kolče nakonec dojde, nebo ne, nelze předvídat. Jisté je, že rozhodnutí nepadne hned. „Počítám, že ještě tak měsíc potrvá, než budeme mít potřebné podklady pohromadě," dodala krajská radní Alena Losová.